Západný Balkán nie je len more a leto

Západný Balkán je nám všetkým chronicky známy. Mnohí z nás sa vracajú pravidelne na tie isté miesta, pretože sú pre nás zárukou oddychu, spokojnosti a dobrej dovolenky. S väčšinou lokalít v Chorvátsku, Čiernej Hore a Albánsku sa nám spája letná dovolenka. Milovníci turistiky ešte vyhľadávajú Slovinsko. V iných ročných obdobiach ako je leto sa väčšina z nás na Balkán ani nevyberie. Čo sa dá na Balkáne robiť, ak nechceme ísť práve na letnú dovolenku?

Rafting na rieke Tara v Čiernej Hore

Ak ťa zaujíma Balkán, chceš sa podeliť alebo dozvedieť viac, nájdeš nás aj tu.

Rafting

O raftingu ste už určite počuli. Najčastejšie sa za dobrým raftovaním chodí do Slovinských Álp. Menej známe sú rieky Tara v Čiernej Hore, Neretva v Bosne a Hercegovine alebo Vjosa v albánskom Permete.

Lyžovačka

Keď je reč o lyžovačkách a zimných dovolenkách, balkánsky polostrov je vo všeobecnosti celkovo hornatý, čo z neho robí miesto s veľkým predpokladom vzniku lyžiarskych stredísk. Možno sa aj vo vás ozvúnejaké predsudky. Nie je na to dôvod. Je tu množstvo stredísk veľmi dobrej úrovne.

Faktom, že na Balkáne sa dá lyžovať, je aj spomienka na zimné olympijské hry z roku 1984, ktoré sa konali v Sarajeve. Aj dnes je iba kúsok od Sarajeva veľmi obľúbené lyžiarske stredisko Olimpijski centar Jahorina a Igman. Na Jahorine sa lyžuje a Igman obľubujú sánkári.

Lyžiarske stredisko Jahorina iba pár kilometrov od Sarajeva
Lyžiarske stredisko Jahorina iba pár kilometrov od Sarajeva

V Chorvátsku fanúšikovia zjazdového lyžovania určite poznajú lokalitu Sljeme. Sljeme je lyžiarske stredisko na pohorí Medvednica pri Záhrebe. Ak si chcete zalyžovať a zo svahu hľadieť na vody Jadranského mora, navštívte stredisko Platak pri Rijeke.

Platak, Chorvátsko v pozadí s Jadranským morom
Platak, Chorvátsko v pozadí s Jadranským morom
Dejisko rôznych súťaží Sljeme pri Záhrebe
Dejisko rôznych súťaží Sljeme pri Záhrebe

Vnútrozemie Čiernej Hory ukrýva aj niekoľko lyžiarskych stredísk ako napr. Savin Kuk, Bjelasica, Kolašin. Albánci preferujú lyžovanie v kosovskej Brezovici.

Turistika a cyklistika

Najznámejším turistom na Balkáne bol predsa Winnetou. Už on a jeho predstaviteľ oceňovali krásu národného parku Velebit, ktorý určite stojí za návštevu. Čierna Hora je známa svojim Durmitorom. Bosnianska Sutjeska je síce málo známa, ale vášniví turisti ju nesmú vynechať. Po celom Balkáne sa turisti môžu túlať krížom krážom, prejsť si ho celý z hora na dol a spoznať čaro nedotknutej prírody. Na turistické chodníčky sa môžete vydať aj na bicykli.

Národný park Durmitor, Čierna Hora
Národný park Durmitor, Čierna Hora
Národný park Velebit, Chorvátsko
Národný park Velebit, Chorvátsko

Na Balkán sa môžete vydať kedykoľvek počas roka. Nie sú to len miesta vhodné na letné dovolenky. V týchto známych lokalitách si pokojne môžeme užiť aj zimnú dovolenku, vydať sa do hôr počas teplých jesenných dní a spoznať inú tvár Balkánu.Takú, akú by ste možno ani nečakali, pretože možno práve za tou horou, na ktorú hľadíte z pláže sa nachádza niečo ešte krajšie, čo musíte objaviť.

Pridaj komentár