Zadar – fénix na brehu Jadranu

Zadar Impression

ZadarIadera, Idassa, Diadora, Zara… do 50 – tych rokov minulého storočia súčasť Talianska je dnes centrom zadarskej župy a bránou do severnej Dalmácie, ktoré srdečne víta turistov z celého sveta. Do Zadaru sme docestovali už známou linkou z Bratislavy. Cesta síce trvala asi 12 hodín, ale musím povedať, že Chorváti sa polepšili. Šoféri hovorili engleski1, pri nástupe sme dostali aj račun2 a všeobecne bol badateľný systém v preprave. Cestovalo sa teda príjemne. Tento spôsob dopravy sme uprednostnili pred autom z dôvodu zápch a každoročne sa zvyšujúcej ceny cestarine3.

Zadar - miestne pláže

Zadar – miestne pláže

Ak ťa zaujíma Zadar, máš otázky alebo sa chceš len podeliť, nájdeš nás aj tu.

Zadar - Crkva Sv. Donata - Kostol sv. Donáta dominanta mesta

Zadar – Crkva Sv. Donata – Kostol sv. Donáta dominanta mesta

     Toto mesto sme si vybrali kvôli polohe (More mora biti4) a pre jeho historické bohatstvo. Určite sme neoľutovali. Bola to výborná voľba. Pri príchode na autobusni kolodvor5 nás zaskočilo milión taxikárov, ktorí sa na nás vrhli s vetou „Trebate li taxi?6 Do you need taxi?“, napokon sme jedného z nich aj využili na dopravenie sa do nášho ubytovania a zjednali troška nižšiu cenu, ako nám núkal predchádzajúci.

Zvonik - zvonica

Zvonik – zvonica

    Ubytovali sme sa v klasickom apartmánovom dome v okrajovej časti mesta medzi Donjim Brigom a Puntamikou u tety Ankice a uja Iva ….. a ich štvornohého spolubývajúceho Djoniho. Ankica a Ivo by nám, ako je tu zvykom, boli dali aj to posledné. Ubytovanie bolo veľmi pekné, čisté a vkusné s dostatkom parkovacích miest. V okolí pár reštaurácií, pekara (s výbornými krafnami7), lunapark, suvenirnica, mjenjačnica, turističke informacije8.

Prirodzene po 12 hodinách v autobuse nás najviac zaujímalo, kde je najblizšia pláž. „Morate doći do plave kuće, skrenete desno, tamo ćete naći dvije palme – jednu živu i jednu suhu pa odavde samo dolje“9 vyvetľoval Ivo krúžkujúc nám na mape miestne zaujímavosti. Po 5 minútach som mala problém zorientovať sa, kde vôbec sme, potom čo Ivo v zapálení zakrúžkoval asi 10 vecí a nič k nim nenapísal. Nema veze. 10 Tak sme sa teda vydali k 2 palmám.

Cesta dole ku Krešimirovej obale11 trvala asi 10 minút kľudnou chôdzou pomedzi množstvo podobných apartmánových domov so záhradkami, z ktorých sa na nás dívali palme, smokve, masline, šljive12 a všeličo iné pod zub. Našli sme dokonca aj kiwi. Celou cestou a celý pobyt nás sprevádzal zvuk cikád, bez ktorého si dovolenku pri mori už neviem ani predstaviť.

Sveučilište u Zadru - Univerzita v Zadare

Sveučilište u Zadru – Univerzita v Zadare

Zadar - Pozdrav suncu

Zadar – Pozdrav suncu

    Prvý dojem z mora bol prekvapujúci. Málo miesta, veľa ľudí, oddelená spoplatnená časť, niekde dno a pláž vysypané pieskom inde nie, miestami nie veľmi čistá voda. Ďalšie dni sme však objavili aj miesto, ktoré nám vyhovovalo. Problémom mora v Puntamike je, že na jeho dne sú pomerne veľké kamene, ktoré sťažujú prístup, aj keď máte obuv do vody. Práve z tohto dôvodu napadlo bratov Chorvátov dať na dno trocha piesku. 

Voda je ale krásna priezračná a ani kamene kúpania sa chtivých turistov neodradili. My sme si našli také naše malé zákutie kúsok od malého móla. Niekedy sme sa tu ani veľmi nepomestili, ale to je čaro družnej atmosféry na chorvátskej pláži. V okolí sa samozrejme nachádzali restorani, kafići , market13… Dal sa kúpiť burek a sladoled14 v stánku. Beach boy vám za poplatok požičal aj ležaljku.15

    Teda sme si tu pokojne mohli nažívať bez toho, aby nám niečo chýbalo. V blízkom restorane sme vyskúšali pržene lignje a lignje na žaru 16 s karlovačkom17 Skúšať na nich nebolo čo, lebo pri mori sú vždy chutné.

Zadar - pohľad z centra

Zadar – pohľad z centra

     Historické centrum mesta sa nachádza asi 3 km. Pravidelne tam chodí autobus. Lístok sa kupuje u vodiča alebo v kiosku. Povratna karta18 stojí 16 kún a karta za jedno putovanje19 10 kún. Autobusy sú moderné a klimatizované.

Za asi 10 minút vás autobus vyhodí v blízkosti centra. Architektúrou mesto prípomína Taliansko a má tradičnú stredomorskú atmosféru. Úžasné na ňom je, že je plné života a stretnete tu celý svet. Zadar je výnimočný vďaka 2 atrakciám – Morske orgulje a Pozdrav suncu 20– obe od Nikolu Bašića. Odporúčam navštíviť.

Okrem nich je tu množstvo rôznych pamätihodností, o ktorých ani nemusíte čítať, lebo dav vás k nim sám zavedie. Po večeroch hrá hudba, stánky na obale voňajú jedlom, deti sa môžu povoziť na koníkoch a poníkoch, môžete si pozrieť predstavenia pouličných akrobatov, kúpiť si výlet loďou na najbližší ostrov, vychutnajte si tunajší likér Maraschino v jednom z množstva barov.

Najkrajší západ slnka

Najkrajší západ slnka

     V Zadare sa určite nikto nudiť nebude. Je jedno, či ste prišli s deťmi a karavanom a chcete sa len tak trocha okúpať, alebo chcete vymetať bary a diskotéky, prípadne si v kľude pozrieť pamiatky a dozvedieť sa niečo o jeho histórií alebo sa pokochať panenskou prírodou okolitých ostrovov. Toto mesto má takú širokú ponuku, že nesklame nikoho.

Alfred Hitchcock povedal, že najkrajší západ slnka je práve v Zadare a najviac si ho užijete, ak vyjdete do Zvonika21. Odtiaľ prv uvidíte ako zlatisté lúče slnka postupne hladia celé mesto, až pomaly zmiznú. Na chvíľu sa zatrbliecu na morskej hladine a potom ospalé slniečko pohltia vody Jadranu, aby zas ráno vstalo a prebralo toto živé mesto do nového dňa. Asi žiadne mesto v Chorvátsku nebolo zničené toľkokrát v histórii ako Zadar. Počas viac ako 3500 ročnej existencie sa vždy zo svojich rán vyliečilo a pozviechalo. Teda vôbec nevadí, ak ste nestihli ten dnešný západ slnka, lebo Zadar je tu aj zajtra, aj pozajtra a aj potom. Opäť sa dvihne z popola a bude väčší, silnejší, krajší a živší.

Zadar je vječan kao feniks22.

Načúvajú tónom morského organu

Načúvajú tónom morského organu

Vysvetlivky:

Anglicky

2 Doklad o zaplatení

3 Mýto

More musí byť.

5 Autobusová stanica

Potrebujete taxík?

šiška

8 Pekara, suvenirnica, mjenjačnica = pekáreň, obchod so suvenírmi, zmenáreň

Musíte prísť k modrému domu, odbočíte vpravo, tam nájdete dve palmy – jednu živú a jednu vyschnutú a odtiaľ stále dole

10 Nevadí

11 Krešimirovo nábrežie

12 Palmy, figy, olivy, slivky

13 Reštaurácie, kaviarne, supermarket

14 Burek = jedlo z lístkového cesta plnené väčšinou mäsom, syrom, špenátom atď; sladoled = zmrzlina

15 Lehátko

16 Pržene lignje = vyprážané kalamáre; lignje na žaru = grilované kalamáre

17 Karlovačko = druh piva

18 Spiatočný lístok

19 Jjednosmerný lístok

2 0Morske orgulje = morský organ; Pozdrav suncu = pozdrav slnku

21 Zvonica

22 Zadar je večný ako fénix

Pridaj komentár