Vstupná brána do Boky Kotorskej

Herceg Novi impression

Boka Kotorska – je záliv na severnom pobreží Čiernej Hory. Ak sa po Jadranskej magistrále vydáte južnejšie od Dubrovnika k Cavtatu resp. až po Grude pred vami sa objaví granični prijelaz Karasovići. V Čiernej Hore je to Debeli Brijeg. Hneď za hranicou je benzínová pumpa a po pár minútach prídete do prvého čiernohorského mesta Igalo. Od hranice sa v podstate hneď dostanete do zálivu, ktorý sa nazýva Boka Kotorska. Záliv je možné rozdeliť na 4 menšie – Hercegnovský, Risanský, Kotorský, Tivatský.

Ak ťa zaujíma Balkán, chceš sa podeliť alebo dozvedieť viac, nájdeš nás aj tu.

Vstup do zálivu stráži mesto Herceg Novi. Pre toto mesto je typická mimóza. Toto mesto bolo založené v 14.storočí bosnianskym kráľom, ktorý si zabezpečil pre svoju krajinu prístup k moru. Bosnianski panovníci neskôr z mesta vytvorili obchodné stredisko a Stjepan Vukčić Kosača, ktorý mal titul herceg, toto mesto pomenoval a zároveň aj kraj (Hercegovina). Neskôr bolo mesto v rukách Osmanov a samozrejme nemôžeme opomenúť Benátky.

Kanli Kula

Cesta do Hercegu Noveho z Kotoru trvá asi hodinku, keďže sme nešli trajektom cez Lepetane, ale dookola, pretože náš cieľ bol vidieť celú Boku Kotorskú. Herceg Novi je mesto, ktoré má dodnes charakter opevnenia. Každého určite upúta niekoľko pevností, ktoré sa nad mestom týčia. Mesto sa vo všeobecnosti nachádza na skale priamo oproti vstupu do zálivu. Strategicky veľmi dobrá poloha. Nad mestom stojí prvá Španjola. Neďaleko hlavného ťahu smerom k moru sa nachádza Kanli Kula. V tejto kule je dnes zriadený amfiteáter a konajú sa tu rôzne kultúrne podujatia v sezóne. Pozdĺž hradieb sa dostanete k Forte mare – pevnosti postavenej Benátčanmi priamo pri mori a Citadele.

Mestské hradby dotvára ešte Sahat kula – veža s hodinami, ktorá je pomyseľnou deliacou čiarou medzi starým a moderným mestom.

Forte mare

Pod Forte mare nájdete malú pláž s plážovým barom. Napravo je promenáda, kde nájdete ďalšie pláže a aj bazén na vodné pólo. Kúsok nad Forte mare je výborná reštaurácia, kde si môžete pochutnať na miestnych špecialitách. Herceg Novi má ešte aj dnes charakter opevnenia. Okolo neho a v podstate pozdĺž celého zálivu je viacero malých dediniek, ktoré sú turistami veľmi vyhľadávané.

Perast

Ďalším významným mestečkom je mesto Perast, ktoré sa nachádza priamo oproti najužšiemu bodu zálivu, kde premáva trajekt. Toto miesto sa nazýva aj „verige„, teda reťaze. V minulosti, keď náhodou lode nepriateľa prekonali Herceg Novi a vstúpili do zálivu, miestni využívali reťaze v mori, aby ich poškodili. Mesto Perast bolo pirátskym mestom, tak ako mnoho lokalít na Jadrane. Dnes v Peraste nájdete iba malé námestie s kostolíkom a po okolí roztrúsené ubytovania. Je to skôr dedinka vhodná na pokojnú dovolenku a kúpanie sa.

Čo však určite stojí za návštevu je malý ostrovček uprostred zálivu, priamo oproti Perastu s názvom Gospa od Škrpjela. Na ostrovčeku sa nachádza kostolík s krásnou výzdobou. Bol umelovytvorený miestnymi rybármi. Obdobný ostrovček s kostolíkom nájdete aj naproti Tivatu, je to Gospa od milosrda. Takže ak si prenajmete čln, tak sa určite na tieto 2 ostrovčeky pozrite.

Gospa od Škrpjela

Ako sa Boka Kotorska zmenila za 10 rokov? Opeknela. Vybudovala sa. Internacionalizovala sa. Je oveľa živšia, ako bola predtým. Stále jej však ostáva malebné čaro, ktoré vytvorila morská voda predierajúc sa pomedzi čiernohorské hory. Jadran tu vytvoril množstvo krásnych zákutí a pláží. Podľa počtu ľudí na letisku usudzujem, že je stále viac a viac vyhľadávaná. Čierna Hora a ani Boka Kotorska nikdy nebude extravagantná, prehnaná, gýčová a vnucujúca. Stále je to tá malá nenápadná krajina, do ktorej som ako prvej na Balkáne prišla a určila smerovanie celého môjho života. Nič lepšie na Balkáne asi ani nie je. Jej čaro jej aj naďalej ostáva.