Tučepi – presne tu je slovenské more

Tučepi je obľúbené stredisko letných dovoleniek pre mnohých Slovákov. Nachádza sa v strednej Dalmácii neďaleko mesta Split. Asi mnohým viac znie v ušiach názov Makarska rivijera. Áno, Tučepi je jedným z letovísk na tejto riviére.

Tučepi - prístav v letovisku
Prístav v letovisku

Ak ťa zaujíma Tučepi, chceš sa podeliť o svoje skúsenosti alebo fotky, nájdeš nás aj tu.

Osud a práca ma zaviali aj do tohto letoviska aj počas korona vírusu. Je to menšie letovisko. Naša cesta sa začala rozkazom nášho pána šéfa a nevyhnutnosťou vyriešiť určité záležitosti s našimi obchodnými partnermi. Takže som sa mu tentoraz vyhľadom na situáciu už nemohla vyhnúť. Cestu sme si naplánovali cez Maďarsko, keďže Slovinci mali určité obmedzenia spojené s prechodom ich hranice. Korona priniesla všeličo a bohužiaľ aj komplikácie na hraniciach. Tak tomu vďaka bohu nebolo na hraničnom priechode Letenye – Goričan. Síce sme si chvíľku postáli, ale prechod bol úplne bezproblémový.

Tučepi - Jadran
Jadran

Keďže sme cestou porušili asi všetky predpisy, ktoré porušiť možné bolo a možno ešte aj nejaké, ktoré sa ešte len vymyslia, v Tučepoch sme boli celkom rýchlo. Cestou sme sa zastavili na výdatnú večeru, na môj vkus až príliš výdatnú v jednej reštaurácii pri diaľnici.

Odpočívadlá boli plné miestnych turistov hrnúcich sa k moru. Po cudzincoch ani stopy. V Chorvátsku nikto ani nechyruje o korone a žiadne rúška, dezinfekcie a všetko to, čo je u nás povinné, tam nikoho netrápi. To je dobrá správa pre našich turistov, pokiaľ samozrejme nie sú takí vyľakaní, že sa nad dovolenkou ani nezamyslia. Môžu ľutovať.

Tučepi - promenáda
Tučepi – promenáda

Ubytovali sme sa v apartmánovom domčeku asi 50 m od mora. Ubytovanie bolo veľmi príjemné, ba dokonca lepšie ako to niektorí z nás majú doma. Nasledujúce ráno bolo našou úlohou stretnúť sa s obchodnými partnermi a prebrať možnosti riešenia aktuálnej situácie. Bol to veľmi náročný deň, keďže s každým je treba si chvíľu posedieť a pokecať. V konečnom dôsledku naša návšteva nebola až taká efektívna. Polovicu vecí sme nevyriešili alebo sme dospeli k negatívnemu záveru. Asi najintenzívnejší zážitok bola večera s X chodmi, kde sme sa doslovne prežrali až do prasknutia, keďže pozývajúci by sa bol urazil, keby sme niečo na tanieri nechali. Zvláštny prístup!

Letovisko Tučepi je malá dedinka s príjemnou promenádkou. Je ideálna pre tých, čo sú pri mori prvýkrát a nemajú potrebu ďalej cestovať. Ich jedinou túžbou je dovolenkové leňošenie. Po promenáde sa prechádzajúci turisti, ktorí nie sú tou kategóriou, ktorá sa bez strachu vyberie na dovolenku, sú skôr typy, ktoré je potrebné usmerňovať. To však vôbec nie je prekážkou. Nájdete tu veľa ochotných ľudí, ktorí sa radi pozhovárajú.

Celé dianie je sústredené na miestnu promenádku. Nachádza sa priamo pri mori a prístave s člnmi. Na promenáde od skorého rána kvitne život, kaviarne sa prebúdzajú, stretnete tu prvých turistov s luftmatracmi smerujúcich k moru, predavači kukuruzu vyťahujú svoje vozíky, aby sa dali na svoju každodennú púť. Čašníci pripravujú stoly na ďalší nápor turistov a z kuchýň sa začína vanúť všakovaká vôňa.

Ak by ste sa chceli vydať na nejaký výlet, v Tučepi si veľmi neporadíte. Budete musieť odbehnúť do blízkej Makarskej. Tam už nájdete širokú ponuku rôznych výletov na okolité ostrovy a iné zaujímavé lokality. Nezabudnuteľným zážitkom je aj Makarski Jadran – loď s idilickou dovolenkovou atmosférou plaviaca sa po okolí so všetkým, čo k tomu patrí – výborná kuchyňa, rakija a dalmatínska hudba.

Tučepi nie sú veľké, ale doprajú vám množstvo pokoja a času na oddych. Majú dlhé pláže, teda je tu dostatok miesta pre každého. Jadran je tu krásny čistý, ak nie vôbec najčistejší. Ak by ste si chceli dopriať trocha turistiky, určite nezabudnite na pohorie Biokovo, na ktoré sa môžete pozerať priamo z pláže. Jeho štíty majestátne čňejú nad Jadranom. Tučepi je Slovákmi obľúbené no z množstva perál Jadranského pobrežia patrí asi k tým menším, čo však nie je dôvod, aby ste tejto malej rybárskej dedinke nedali možnosť na najlepšiu dovolenku. Veď predsa mnohí z vás navštevujú každoročne práve ju.

Pláž vTučepi
Pláž v Tučepi