Termini Imerese – také obyčajné sicílske mesto s trhom

Termini Imerese Impression

Termini Imerese– je malé mesto na Sicílii vzdialené asi 30 km od Palerma. Z histórie sa spája s antickou Himerou, kde sa odohrala slávna bitka v roku 409 p.n.l., v ktorej bojovali grécki kolonisti proti Kartágincom. Kartáginci bitku vyhrali a mesto zrovnali so zemou.

Termini Imerese - Periféria mesta

Termini Imerese – Periféria mesta

Obyvateľstvo sa presunulo asi 12 km od pôvodnej Himery a založilo osadu Thermae Himerae, ktorá sa stala základom pre vznik dnešného mesta Termini Imerese.

Ak ťa zaujíma Termini Imerese, máš otázky alebo sa chceš len podeliť, nájdeš nás aj tu.

Momentka zo sicílskeho trhu

Momentka zo sicílskeho trhu

Toto mesto sa nachádzalo blízko rezortu, v ktorom sme boli ubytovaní a možnosť návštevy pravého talianskeho trhu sa neodmieta. Dopravili sme sa sem hotelovým autobusom, na ktorý sme sa deň vopred nahlásili. Autobus plný prevažne nemeckých turistov nás ráno čakal pred hotelom. Asi po 10 minútach sme z diaľnice zišli zjazdom Termini Imerese. Do mesta viedla viacprúdová cesta na krajniciach bohužiaľ dekorovaná igelitkami, plastovými fľašami a iným odpadom. V diaľke čneli žeriavy a prístav, hore na kopci mesto. Predpokladala som, že autobus zabočí smerom k mestu. Naopak zamieril k moru a celú svoju posádku vyložil pri prístave, kde začínal aj trh.

Na uliciach Termini Imerese v centre to vyzerá bohužiaľ aj takto

Na uliciach Termini Imerese v centre to vyzerá bohužiaľ aj takto

Po zastavení sme povyskakovali z autobusu a vhupli priamo do trhu. „Pregooooo, pregooooo saldi 10 % solo oggi…“ 1 nieslo sa ovzduším. Stánky sa tlačili tesne vedľa seba, nakupujúci medzi nimi, vôkol sálala vôňa čerstvých rýb, prezretých melónov, syra a iných dobrôt. Trh bol zložený z 2 dlhokánskych radov stánkov, ktoré viedli od prístavu až k ústiu mesta. Čo sa týka ponúkaného tovaru, išlo o čínsky tovar, čo v krajine módy vyzeralo dosť paradoxne. Za nákup ale istotne stáli potraviny.

Obytné domy v Termini Imerese

Obytné domy v Termini Imerese

Predrali sme sa stánkami a predavačmi vykrikujúcimi „preeeegoooooo“ celkom rýchlo, a keďže nám ešte zvýšil čas, zamierili sme do mesta. Mesto skrýva svoje poklady na prvý pohľad, v čom ma utvrdil internet – Museo motorismo, Ponte San Leonardo, Acquedotto romano, Anfiteatro romano, Duomo San Nicola di Bari2…atď.

Ostalo mi ľúto po prečítaní si tohto zoznamu, pretože jediným zážitkom, na ktorý sme ešte mali čas, bolo nahliadnuť do každodenného života na okraji sicílskeho mestečka. Na konci trhu sme prešli popod železnicu a dostali sa priamo do mesta. Hlučný trh vystriedalo ticho a pokoj.

Jeden z množstva kostolíkov a kaplniek bohužiaľ v žalostnom stave

Jeden z množstva kostolíkov a kaplniek bohužiaľ v žalostnom stave

Hľadiac na okolité budovy, ktoré neboli v najlepšom stave, som si uvedomila, že sú to obytné domy. Po cestách, ktoré lemovali odpadky, frčali skútre. Nad mestečkom sa týčila modrá kupola. Stala sa našou métou. Cestou sme museli zvládnuť niekoľko schodíkov a našli zopár pekných a čistých uličiek. „Fa molto caldo oggi, si stanca presto“3 počastovala nás usmievavá talianka, pri pohľade ako lapáme po dychu po zdolaní pár schodov. Začudovali sme sa, ako to v tom teple starší domáci môžu zvládať.

Po pár minútach sa kupola objavila pred nami. Bola síce krásna, ale smutné bolo, že kostolík bol tiež v zlom stave a nebolo možné do neho vstúpiť. Cestou dolu sme videli ešte zopár menších kostolíkov v podobnom stave. V uličkách sme našli aj predajne so svetoznámymi módnymi značkami. Ďalším naším cieľom bolo nájsť niečo pod zub. Bohužial počas celej asi hodinovej prechádzky sme nenašli reštauráciu a ani obchod s potravinami. Museli sme sa teda uspokojiť so syrom, zeleninou a pečivom z trhu…a vôbec sme to neľutovali.

Naša návšteva Termini Imerese bola veľmi rýchla a bohužiaľ sme jeho klenoty nemali čas objaviť. Okrajové časti centra mesta vystrihli zo seriálu o sicílskej mafii – ľudoprázdne ulice, slnko vysoko na oblohe, na priedomí skupinka mužov fajčiacich cigaretu a zvonenie zvona z najbližšieho kostola. Toto mesto má pravú sicílsku atmosféru. Strach sme v ňom nemali. Bola to veľmi milá skúsenosť a ako turisti sme prvýkrát nepátrali po turistických skvostoch, ale mali sme možnosť na chvíľku vhupnúť do skutočného života domácich.

Turistickí sprievodcovia určite majú čo odporúčať aj v tejto lokalite. Je tu napríklad krásna promenáda popri mori. Môj dojem, aj keď sme v podstate videli veľmi málo, bol napokon veľmi dobrý. Toto mesto mi dalo možnosť na chvíľu sa stať Sicílčanom a užiť si to bez toho, aby som sa musela predierať davmi turistov, čakať v nekonečných radoch, aby som vôbec zistila, čo Sicília je, a odpovedať na nemé otázky okoloidúcich, odkiaľ asi som. Keď sa naháňame za tým pekným, čo každý odporúča, mnohokrát ani nevidíme, kde v skutočnosti sme. Tie miesta, o ktorých všetci tvrdia, že tam ísť netreba, majú mnohokrát oveľa väčšiu výpovednú hodnotu pre pochopenie národa, jeho kultúry, zvykov, a mentality ako najslávnejšia katedrála, ktorej hodnota mizne zvyšujúcim sa množstvom turistov.

1 Nech sa páči, nech sa páči zľavy 10 % iba dnes

2 Múzeum motorizmu, Most sv. Leonarda, rímsky akvadukt, rímsky amfiteáter, dóm sv. Nikolu z Bari

Dnes je veľmi teplo, človek sa rýchlo unaví.