Supetar – zlatá stredná cesta

Supetar Impression

Ostrov Brač je jedným z množstva chorvátskych ostrovov. Asi najvýznamnejším miestom na ostrove je jednoznačne Bol pre svoju preslávenú pláž Zlatni Rat. Okrem nej je na ostrove viac dedín a osád, ktoré rovnako ako Bol ponúkajú dobré možnosti a ideálne podmienky na trávenie letnej dovolenky.

Trajektna luka – Supetar

Supetar leží priamo oproti mestu Split. Trajekt sem chodí pravidelne a nemáte problém sa sem dostať kedykoľvek. Keď jeden trajekt zmeškáte, stačí chvíľu počkať a príde ďalší. Toto mestečko je najväčším osídlením na ostrove Brač, je niečo ako jeho centrum. Má zhruba 4000 obyvateľov.

Ak ťa zaujíma Balkán, nájdeš nás aj tu.

Výlety na našej dovolenke v Splite už boli premyslené a zabookované a predsa nám ešte ostal nejaký ten deň voľna. „Šta ćemo?“ (čo budeme?) Okolo splitského prístavu sme chodili denne niekoľkokrát a na tabuli odchodov bol v každom druhom riadku v akúkoľvek hodinu uvedený práve Supetar. „Ajmo tamo“ (poďme tam). Keďže sa nám lepšie cestuje po mori ako autobusom a cesta mala trvať iba niečo viac ako trištvrte hodinky, tak prečo nie.

Ráno, keď sme sa pobrali do prístavu, aby sme stihli náš trajekt, nás akurát zarmútilo počasie, ktoré sa celý čas na nás mračilo. Nastúpili sme na trajekt s očakávaním, že bude ako bude a keby začalo pršať, tak naskočíme na trajekt späť. Cesta trvala naozaj niečo menej ako hodinku.

Do Supetaru sa dostanete rýchlo a bez problémov

Supetar má malý prístav, kde však môže priplávať aj väčší trajekt. Ľudia sem chodia často na dovolenku. Je dobre dostupný, pekný a má určite výhodnejšie ceny ako Bol. Trajekty sú teda naozaj obrovské a vozia aj množstvo aút. Pri vystúpení strašiak zlého počasia stále nad nami bdel. Rozhodli sme sa zatiaľ si pozrieť „trg s crkvom sv. Petra(miestne námestíčko s kostolíkom Sv. Petra), nakúpiť zopár drobností, ktoré sme spokojne zjedli na lavičke s výhľadom na trajekty.

Crkva sv. Petra

More stále na kúpanie nebolo usúdili sme podľa počtu miestnych vo vode. Rozhodli sme sa, že si aspoň prezrieme miestne pláže a možno sa niekde zastavíme na obed v prípade dažďa. Cieľom sa nám stalo mauzóleum na proti ľahlom výbežku. Vyzeralo to tak na pol hodinovú prestávku pomalým krokom.

Počet miestnych v mori svedčil o jeho teplote

Celá táto cestička je na rozdiel od iných promenád vedúcich k plážam, menším chodníčkom uprostred stromov a stredomorského porastu prirodzene obkolesená reštauráciami a barmi, ale celé to vyzerá veľmi prívetivo a nenásilne. Nie je tu toho veľa. Stromy poskytujú príjemný chládok, každý si vie nájsť svoj kúsoček pláže. Tak sme prešli cez pláž Vlačica a zamierili k pláži Punta, ktorá je najobľúbenejšia. Nachádza sa v príjemnom zálive a je na nej ako všade dosť stromov.

Žiadna rušná promenáda, ale krásny stromami obkolesený chodníček

Keďže slniečko vystrčilo nejaké svoje zúbky a čo je to za dovolenku na nejakom mieste, keď ani raz nevyskúšate more, tak sme sa odhodlali, že sa na Punte zložíme. Vykukli už aj prví dovolenkári, ktorí mali podobný úmysel ako my. Zložili sme sa pod stromami a vbehla som okúsiť miestne more. Bolo ľadové. Tak som usúdila, že úloha je splnená a viac sa jej už nemusím podujímať. No ale čo by ste pre ten pocit neurobili…

Našim ďalším cieľom bolo ešte stále malé mauzóleum v miestnom cintoríne a ruiny zo staroveku priamo pod ním. Supetar tiež nie je veľmi bohatý na kultúrne a historické pamiatky. Okrem centrálneho námestíčka, ktoré je naozaj malinké a zopár obrovských megamačiek, ktoré sa tu vyhrievajú na rozpálenej dlažbe, je tu množstvo pláží.

Pláž Punta

Mestečko má síce na pomery tohto ostrova celkom vysoký počet obyvateľov a aj osídlenia.Tiahne sa aj do kopca. Z miestnej zvonice môžete vidieť množstvo malých viliek ako sú roztrúsené po každej strane. Celkový dojem tohto letoviska nekazia hotelové rezorty a hlučné diskotéky. Všetko je tu v takej správnej miere a všetkého dosť. Má výhodnú polohu, blízko do Splitu a môžete si tu požičať auto a obísť celý ostrov.

Supetar je zlatá stredná cesta, ani veľký ani malý. Ani hlučný, ani príliš tichý. Ani poloprázdny, ani preplnený. Tak akurát. Dovolenky na ostrovoch sú vo všeobecnosti trocha iného charakteru ako tie pevninské. Na niektorých miestach môžete mať pocit, že ste na konci sveta a užiť si práve to. Supetar je vcelku živý a z logistického hľadiska je skvelý. Ak ste teda už presýtení dovolenkami na tých istých miestach a radi by ste vyskúšali niečo iné, no predsa chorvátske, vydajte sa na ostrov Brač a okúste atmosféru tohto šarmatného letoviska.

Kto by odolal?