Budva a jej pláže klenoty

Budva beachs impression

To, že čiernohorská Budva (https://a-trips.sk/budva/) je ideálna na letnú dovolenku, som už spomenula predtým. Jej veľkou výhodou je množstvo pláží priamo v meste alebo v dostupnej vzdialenosti. Spoločným znakom týchto pláží je čisté more, kamienková pláž a pozvoľný vstup do mora.

Budva - prekrásny Jadran
Budva – prekrásny Jadran

Ak ťa zaujímajú pláže v Budve, máš otázky alebo sa chceš len podeliť, nájdeš nás aj tu.

Najväčšia pláž v tomto meste je známa Slovenska plaža. Má asi 2 km a disponuje všetkými službami, ktoré sú pri pláži potrebné. Väčšinou je dosť preplnená a je ťažšie si nájsť voľné lehátko resp. voľné ostanú len tie drahšie. Sú tu aj časti, kde nie sú žiadne lehátka a môžete sa rozložiť. Počas horúcich letných dní je naozaj dobrou voľbou, pretože je blízko centra.

Pláže v Budve - najväčšia je Slovenska plaža
Pláže v Budve – najväčšia je Slovenska plaža
Slovenska plaža
Slovenska plaža
Bližšie k prístavu
Bližšie k prístavu
Pláže
Pláže

Ďalej od Slovenskej plaže cez prístav popri hradbách a potápačskom klube sa nachádza maličká pláž Pizana. Je to zastrčená pláž a väčšina ani netuší, že sa na takomto mieste pláž nachádza. My sme na ňu naďabili počas večernej prechádzky.

Pláže v Budve - Pizana
Pláže v Budve – Pizana

V tesnom susedstve starého mesta je ďalšia z najobľúbenejších pláží Budvy Ričardova glava pomenovaná po hercovi Richardovi Widmarkovi. Mnohí domáci vás budú uisťovať, že dostala meno po Richardovi Burtonovi, čo nie je pravda. Na tejto pláži je reštaurácia, tiež možnosť lehátok. Keďže je vo veľmi frekventovanej lokalite, je vhodné sem prísť veľmi zavčasu, aby ste mali komfortné miesto. Keď sme okolo nej išli v ktorúkoľvek dobu dňa, bola preplnená do prasknutia.

Pláže v Budve - Ričardova glava
Pláže v Budve – Ričardova glava
Pohľad z citadely
Pohľad z citadely
Pláže v Budve - tesne pri starom meste
Pláže v Budve – tesne pri starom meste

Keď sa vydáte ďalej od starého mesta, prídete k ďalším presláveným budvanským plážam a to Mogren I. a Mogren II. Na tieto pláže sa ide popri soche Baleríny, ktorá je zobrazená takmer na každej pohľadnici. Pláže Mogren sa nachádzajú pod útesom. Na Mogrene I. sú lehátka a Mogren II. je menej vybavený. Nevýhodou Mogrenou je horší prístup do mora kvôli väčším kameňom a skalám, ktoré tvoria dno. Tu treba byť opatrný, pretože tu nájdete aj morských ježov, s ktorým sme mali tú česť zoznámiť sa aj my, bohužiaľ. Ak teda nechcete utekať do Domu zdravlja, radšej opatrne a určite v plážovej obuvi.

Mogren I.
Mogren I.

Na ďalšiu pláž sme sa dostali loďou z prístavu. Oproti Budve sa nachádza ostrov Sveti Nikola. Krížom cez more je to asi 10 – 15 minút. Na Svetom Nikolovi je iba jedna skvelá reštaurácia s výbornou gurmánskou pljeskavicou a niekoľko pláží. Najznámejšia z nich sa nazýva Hawai. V žiadnom prípade ju nevynechajte. Je tu prekrásne more, dostatok miesta a posledná loď do Budvy sa vracia až večer, takže tu môžete stráviť krásny plážový deň a určite nebudete ľutovať. Ostrov je inak neobývaný a využíva sa iba na kúpanie.

Pláže na ostrove Sv. Nikolu
Pláže na ostrove Sv. Nikolu
Bezchybná pláž Hawai
Bezchybná pláž Hawai

Ak máte radšej dynamickejšie miesta a hľadáte skôr „party pláž“, tak Ploče je to správne miesto pre vás. Ploče je pláž, na ktorú sa za 5 eur odveziete z prístavu. Cesta trvá asi 30 minút. Po polhodinke vás loď vysadí na prakticky umelo vybudovanej pláži resp. polostrove. Celé Ploče sú len lehátka, bazény, reštaurácie, bary, hlasná hudba, adrenalínové športy, koktejly, atrakcie. Od rána až do večera. V noci je toto miesto zatvorené, pretože by bolo asi dosť nebezpečné kvôli útesom, ktoré Ploče lemujú. More je tu čistučké, občas príde nejaká tá vlna, ale tá poteší každého na pláži. Servis lehátok stojí asi 10 eur, čo je bežná cena v Čiernej Hore. Toto miesto je rajom pre mladých zábavy chtivých ľudí. Rovnako sme tu stretli aj množstvo rodín.

Pláže v Budve - Ploče
Pláže v Budve – Ploče
Ploče
Ploče
Party Ploče
Party Ploče
Ploče - raj mladých
Ploče – raj mladých

Ďalšie pláže sa už nachádzajú vo väčšej vzdialenosti a je potrebné sa na ne prepraviť buď autom alebo inom dopravou. Na sever po pobreží sú to Jaz a Trsteno. Smerom na juh pláže: Bečićska plaža, plaža Kamenovo, plaža Pržno, Kraljičina plaža, plaža Miločer až po plažu Sveti Stefan. Určite si každý nájde tú svoju.

Pláže v Budve - Kraljičina plaža
Pláže v Budve – Kraljičina plaža
Sveti Stefan
Sveti Stefan