Novi Vinodolski – tu sa kúpal básnik Ivan Mažuranić

Novi Vinodolski Impression

Novi Vinodolski – alebo len Novi je malé mesto známe vínom susediace s Crikvenicou priamo oproti ostrovu Krk. Nechceli sme cestovať príliš dlho a v každej cestovke odporúčanou Crikvenicou sme už boli presýtení, tak voľba padla na toto miesto. Plán s necestovaním dlho nevyšiel, lebo pán šofér sa riadil tým, aby sme tam neboli príliš skoro. Tak sme do 600 km vzdialeného letoviska cestovali skoro rovnako dlho ako do 1000 km vzdialeného.

Novi Vinodolski - poobedie na pláži

Novi Vinodolski – poobedie na pláži

Ak ťa zaujíma Novi Vinodolski, máš otázky alebo sa chceš len podeliť, nájdeš nás aj tu.

   Tak sme sa opäť nachádzali v starej známej situácii ráno o 5 stojaci pred nejakým hotelom. Oproti nám hneď vybehol akýsi hvatski mladić1 vypytujúci sa, či sme nove konobarice2. Rýchlo som ho vyviedla z omylu, že sme turisti a zbombardovala otázkamu, kedy je check in, kde s kuframi atď. Samozrejme check in bol „skoro o 3 dni“ a kufre aj s nami skončili v spoločenskej sále.

Hotel mal 2 časti a ešte depandans. Stari dio3 pamätal monarchiu a novi dio4 bol o niečo mladší. Depandans bola budova náležiaca hotelu asi 50 m od nej a úrovňou bola niečo medzi stari dio a novi dio. V spoločenskej sále, ktorá niesla stopy minulosti, sme sa aj s inými súputníkmi. Našťastie nie sme nároční turisti a vyspíme sa v podstate hocikde. Tak sme si povedali „nema veze“5.

Okrem nášho hotela v tomto mestečku nájdete už hlavne súkromné ubytovanie. Izba bola tiež v duchu bývalého režimu, ale bola čistá a s balkónom. Strava bola v poriadku. Poloha hotela bola výborná. Bol v podstate priamo na pláži, mal aj vlastný bazén, pred bazénom ujo predávajúci kukuruz6, o kúsok ďalej palačinke7. Vedľa Leda (Ledo je maco na mrazničke s nanukmi) sa tlačili vodné bycikle.

Crkva Sv. Filipa i Jakova i Zvonik

Crkva Sv. Filipa i Jakova i Zvonik

       Pláž bola betónová, Jadran s drobnými kamienkami, miestami aj s pieskom. Z mora kde tu čneli krásne skaly. Keď bolo dobré počasie, našli ste tu všetky vekové kategórie a všetky národnosti. Nebola to ale masovka, že ste nemali miesto ani na 1 osušku. Všetci sa pekne pomestili, čo som považovala za veľkú výhodu. Pokiaľ ste chceli súkromie, nebol problém nájsť miesto s dobrým prístupom do mora naozaj len pre pár ľudí. Ak ste mali záujem, mohli ste si prenajať aj ležaljku.8 Kde mal úkryt dečko9, ktorý ich mal na starosti, som nezistila, ale vždy keď zavetril turistov chtivých lehátok, zjavil sa rýchlosťou Boeingu 747.

     Čo sa týka mesta, je to menšie a pokojnejšie mestečko. Staré mesto sa nachádza na kopci. Od mora sa tam dostanete po dlhej ulici plnej stánkov a obchodov, kde každých 10 metrov počujete „Izvolite“10 Predávajú tu hocičo. Dominantou mesta je kostol a Zvonik11 , odkiaľ okrem pohľadu na supermarket budete mať skutočne krásny výhľad.

Inak ponúka Novi Vinodolski množstvo krčmičiek a obchodíkov. Predpokladám, že mesto malo v minulosti menší význam a preto tu nie sú sústredené historické pamiatky v takom veľkom množstve.

Frankopanský kaštiel s vežou Kvadrac sú jednou z dominánt mesta

Frankopanský kaštiel s vežou Kvadrac sú jednou z dominánt mesta

      Nedá mi nepristaviť sa pri tunajších Chorvátoch. Pokiaľ ide o mentalitu a dojem z ľudí, je veľmi podobný Slovákom. Ľudia sú menej temperamentní, pokojnejší, distingvovanejší a viac dbajú na systém. Tu už na 100 % nefunguje „nema problema“12 a ani filozofia „salám, párky“. Mala som pocit, že sú tu ľudia zodpovednejší a uzavretejší. Myslím si, že Slovákom to celkom vyhovuje.

Novi Vinodolski pred búrkou

Novi Vinodolski pred búrkou

Rodák z Nového Vinodolského chorvátsky básnik Ivan Mažuranić

Rodák z Nového Vinodolského chorvátsky básnik Ivan Mažuranić

     Ak sa rozhodnete pre Novi Vinodolski, určite sa ubytujte v súkromí a budete mať peknú dovolenku. Je to vhodné miesto pre všetky kategórie. Milovníci pamiatok môžu odskočiť do neďalekého mesta Senj a navštíviť pevnosť Uskokov Nehaj.

Je tu pestrá ponuka výletov na okolité ostrovy, čo jednoznačne odporúčam využiť, a taktiež do vnútrozemia napr. do Plitvíc. Ak chcete len leňošiťv mori a po večeroch nasať troška atmosféry prímorského mesta pri čaši vína, tiež je to výborné miesto. Ak radi kempujete, v susednej dedinke je kemp priamo na pláži. Nájde si tu každý to svoje. Výhodou je, že celé mestečko nie je preplnené. Do Nového Vinodolskeho si treba ísť oddýchnuť, zrelaxovať a načerpať nové sily. Určite si urobte aj nejaké výlety.

Bola by škoda, keby ste nevideli aj niečo z okolia. Stačí ak si požičiate čamac13 (ak sa nebojíte, vzdialenosť sa dá aj preplávať) a odveziete sa na malý otočić s crkvom14 . Organizuje sa tu aj  festival, čo je veľmi pekné podujatie. Je to tam proste všetko fajn, atmosféra je nasýtená pohodou. Slováci sa tam budú naozaj cítiť ako doma, takže už len nájsť to správne ubytovanie a odmor može početi.15

Čarokrásne Chorvátsko

Čarokrásne Chorvátsko

Novi Vinodolski

Novi Vinodolski

Vysvetlivky:

Chorvátsky mládenec

Nové čašníčky

Stará časť

Nová časť

Nevadí

Kukurica

Palacinky

Lehátko

Chlapec

10 Nech sa páči

11 Zvonica

12 Žiaden problém

13 Čln

14 Ostrovček s kostolom

15 Dovolenka môže začať

Pridaj komentár