Podgorica – Miniatúrne hlavné mesto

Podgorica Impression

Podgorica – je hlavným mestom Čiernej Hory. Má asi zhruba do 200 000 obyvateľov. Je samozrejme aj najväčším mestom republík na sútoku riek Morača a Ribnica. O počiatkoch Podgorice sa dodnes vedú spory a tak isto neexistuje množstvo dokumentov ani z obdobia osídľovania tohto územia Slovanmi. V 14. storočí ju už môžeme nájsť v listinách pod terajším názvom ako osadu, ktorá sa nachádza pod kopcom („pod goricou“). Počas II.svetovej vojny bolo takmer celé mesto zbombardované. Mesto sa počas obdobia komunizmu nazývalo aj Titograd, preto skratka TGD pre podgorické letisko.

Stara varoš

Ak ťa zaujíma Balkán, chceš sa podeliť alebo dozvedieť viac, nájdeš nás aj tu.

Do Podgorice lietam pravidelne, no nikdy nebola príležitosť pozrieť si aj samotné hlavné mesto hlavne kvôli vzdialenosti mesta od letiska (je to 10 km), čo v situácii keď sa ponáhľate na letisko je celkovo značná vzdialenosť. Prišiel teda čas konečne si vyhradiť chvíľku na spoznanie Podgorice.

V Čiernej Hore je všetko malinké. Je teda prirodzené, že aj hlavné mesto je podstatne menšie ako stredoeurópske hlavné mestá. Autobusová stanica je tiež malý drobec pripojený k železničnej stanici. Autobusové spojenie do každého kúta krajiny je dobré a cenovo veľmi výhodné. Vlaky v Čiernej Hore premávajú, ale nie sú primárne využívané na prepravu osôb ako je zvykom u nás. Inak povedané vlak ide raz za uhorský rok.

Výhodou malých miest je, že sa na množstvo miest dostanete pešo. Z autobusovej stanice do centra je to asi 10-15 minút. Stačí prejsť po bulvári Oktobarske revolucije. Pôvodným centrom mesta je časť nazývaná Stara varoš. Hneď v tejto ulici človeka uprostred letných horúčav poteší množstvo stromov a zelene, čo je typické pre celé mesto a aj krajinu. Je to asi jedno z najzelenších hlavných miest aké som kedy videla. Ďalší aspekt, ktorý dotvára charakter mesta a je preň typický, je absencia vysokých obytných domov, činžiakov a obchodných centier. Aj novostavby svojím vzhľadom nenarúšajú charakter celého mesta. Na konci bulváru stojí Sahat kula. Nachádza sa na námestí Bećir – bega Osmanagića. Je to jedna z mála pamiatok, ktorá prežila bombardovanie počas 2. sv. vojny. Bola postavená v 17. storočí a slúžila ako pozorovateľňa, neskôr na ňu boli umiestnené hodiny.

Mešita v centre

Stara varoš, ktorá mala prevažne osmanský charakter, dnes tvoria rôzne nanajvýš 1. poschodové obydlia, ktoré však nemajú historickú hodnotu, mešity džamija Osmanagića a Starodoganjska džamija. Celá štvrť sa nachádza pri sútoku riek. Ribnica bola vyschnutá no v Morači s priezračnou vodou sa ľudia aj kúpali. Prešli sme teda cez Staru varoš k výhliadke a mostu Bećir – bega Osmanagića. Je to veľmi pekné miesto s výhliadkou na rieku Moraču. Po schodoch sa dostanete na ďalšiu dôležitú tepnu Podgorice, ulica Blaža Jovanovića a k mostu cez rieky Moraču. Symbolom mesta je most Milenijum. Brehy Morače sú vysoké, strmé a plné zelene. Je nemožné prejsť sa tesne popri rieke. Po pravej strane od mosta Blaža Jovanovića je veľký Kraljevski park.

Morača, v ktorej sa dá kúpať

Významnejším v Podgorici je park Gorica vc rovnomennej časti mesta. Pri tomto parku nájdete kostol Sv. Juraja (Crkva Svetog Đorđa ). Medzi Starou varošou a Goricou leží Nova varoš.

Ribnica bez vody

Nova varoš, teda Nové mesto, je sídlisko, ktoré bolo postavené po bombardovaní. Je typické kolmými ulicami s námestím Trg Republike uprostred. Aj v tejto časti pri rieke nájdete park – Njegošev park.

Krásna a významná sakrálna pamiatka je Saborni Hram Hristovog Vaskrsenja. Nový pravoslávny kostol, ktorý nájdete v časti Novi grad. Milovníci múzeí môžu navštíviť Podgorické múzeum s bohatou archeologickou, etnografickou a historicko-kultúrnou zbierkou. Za návštevu určite ešte stoja ruiny antickej Doclei na sútoku riek Morača a Zeta asi 7 km od centra mesta.

Zelená Podgorica

Z Podgorice som mala pocit, že je to miesto skôr vhodné na život, ako na dovolenku. Všade máte blízko a je tu pokojná atmosféra, teda úplne ideálne na život, ak teda nevyhľadávate ruch. Ak ju chcete navštíviť vrámci dovolenky, postačí Vám pol dňa a pozriete si celú Podgoricu. Je škoda, že z pôvodnej Podgorice veľa neostalo. Dnes je skôr ukážkou komunistickej architektúry a pre oko architekta bude lákavá až v budúcnosti. Možno si poviete, že tam nič nie je. Vyzerá ako mesto bez minulosti, no jej minulosť je bohatá a zaujímavá, len bohužiaľ existuje málo jej svedkov. Do Podgorice zájdite aspoň na nákupy a kávu. V meste vyrastá množstvo nových sídlisk, čo je dôkazom toho, že toto mesto nezaspalo svoju dobu. Môžete sem zájsť aj za kultúrou. Úžasná atmosféra v tomto malebnom mestečku je pred Vianocami. Toto malilinké hlavné mesto v malinkej krajine pri Jadrane má svoju prívetivosť a čaro. Je to proste ďalšia drobná kvapka v malom priezračnom jazere nazývanom Čierna Hora.