Makarska – stará známa

Makarska Impression

Dnes už aj malé deti poznajú slovo „Makarska rivijera“. Mnohí z vás tam určite boli, pretože Makarska je strediskom najvychýrenejšej riviéry v Chorvátsku. Tu a v jej okolí sa nachádzajú jedni z najkrajších pláží, je tu množstvo lokalít, ktoré sú medzi slovenskými turistami veľmi obľúbené.

Makarska sa nachádza južnejšie od mesta Split. Je to mesto, po ktorom je pomenovaná celá riviéra. Patrí k nej niekoľko ďalších menších lokalít ako Tučepi, Baška Voda, Promajna, Omiš a ďalšie.

Makarska a pohorie Biokovo

Ak ťa zaujíma Balkán, nájdeš nás aj tu.

Tento článok je určený pre tých, čo tam ešte neboli, aj keď väčšina slovenských turistov, ktorí obľubujú Chorvátsko ju predpokladám dôverne poznajú. Ja ako fanúšik lokalít, ktoré nie sú až také vyhľadávané slovenskými turistami, som ju navštívila len náhodou. Zaviala ma tam ponuka bezplatnej dovolenky a predchádzajúca návšteva tohto mesta, aj keď len na pár hodín. Teda takpovediac som vedela, do čoho idem.

Cesta do Makarskej nám ubehla neuveriteľne rýchlo vďaka veľkému pracovnému nasadeniu šoférov autobusu. Večer o 8 hodine náš autobus vyštartoval z jednej bratislavskej mestskej časti a hajde na cestu za dobrou dovolenkou. Po pár prestávkach v Chorvátsku sme o 8 ráno už vyskakovali z autobusu na hlavnom ťahu v Makarskej, kde nás vrúcne privítala Zdravka, ktorá celú našu skupinu odviedla do svojich ubytovaní.

Apartmánový dom, v ktorom sme mali stráviť nasledujúci týždeň sa nachádzal asi 200 m od pláže. Odkotúľali sme sa s kuframi k vile Vanda, kde nás okrem pár zahraničných turistov neznámej národnosti, privítal iba na pol oka bdelý ryšavý kocúr s nadváhou Frankey. Frankey bol môj starý známy (aj spolu s jeho majiteľom Antunom) z predchádzajúcej návštevy. Aj pri prvej návšteve bol rovnako deaktivovaný ako teraz.

Gazda Frankey z Makarskej

Po chvíli sa vo dverách objavila aj Ana, domáca pani, ktorá nás hneď usmernila a ukázala nám, kde si môžeme zložiť batožinu. Práve upratovala našu izbu a oznámila nám, že za hodinu bude pripravená. Prišlo mi to veľmi láskavé a z jej strany ochotné, keďže štandardne sa všade ubytováva až od 14:00. Hodinu sme využili na okúsenie najbližšej morskej vody.

Aj napriek únave z cesty, nikto nenamietal, že na pláž ísť nechce ihneď. Prezliekli sme sa do plaviek a už aj šup na pláž. Spustili sme sa dolu po ceste, zabočili pri hoteli Biokovka a ocitli sme sa na promenáde, ktorá vedie cez celé letovisko. Už o takejto skorej hodine bolo na promenáde živo. Rovnako tomu bolo aj na pláži. Bolo tu už celkom napratano. Zamýšľala som sa nad tým, koľko ľudí tu môže byť, keď slnko páli najviac.

Na morskej hladine sa vznášali nafukovacie atrakcie, ktoré nám troška bránili v plávaní, ale na tú hodinku, ktorú sme mali k dispozícii to stačilo. Niektoré mne známe tváre z autobusu už zapĺňali okolité bary a reštaurácie. Po hodine sme sa vrátili späť do našej vily a mohli si prevziať kľúče od našej izby. Naša izbička bola síce malá, ale mala obrovskú terasu, čo sme hlavne večer veľmi ocenili. Horúčava a cestovanie nás premohli a pár poobedných hodín sme strávili spánkom v izbe.

Podvečerná pláž pri hoteli Dalmacija

Večer sme sa ešte vybrali na prechádzku po okolí a zorientovanie sa. Nasledujúci deň sme sa hneď po raňajkách vydali po promenáde do centra mesta. Promenáda v Makarskej je promenáda, kde to žije hádam vždy. Davy turistov korzujú tam a späť hľadajúc vhodnú pláž, ponáhľajúc sa z bodu A do bodu B, alebo sa len motajú a obzerajú si tovar v stánkoch alebo jedálne lístky miestnych reštaurácii. Celá promenáda je prirodzene posiata okrem stánkov a reštaurácii množstvom hotelov a ubytovacích zariadení rôznej kategórie. Cestou do centra sme prešli okolo Franja Tudjmana – prvého chorvátskeho prezidenta. Prezident sa z rázcestia pozerá na pohorie Biokovo, ktoré sa vyníma v pozadí. Za Franjom sa promenáda pomaly končí. Privedie vás k prechodu pre chodcov, za ktorým sa začína pravé staré mesto a prístav. V centre sme navštívili malinké mestské múzeum s 2 miestnosťami s expozíciou a kúpili sme si niekoľko dobových pohľadníc.

Takýto výhľad má Franjo Tudjman
Gradski muzej

Pokračujúc ďalej po ceste sa dostanete na hlavné námestie (Trg fra Andrije Kačića Miošića), na ktorom je malá katedrála a veža (Katedrala sv. Marko). Vedľa námestia si môžete kúpiť na pijaci (trh) čerstvé ovocie. Odporúčam. Z námestia smerom späť vedie najznámejšia ulica Makarskej Kalalarga. Oproti námestiu cez cestu je malý prístav, kde zastavuje trajekt na ostrov Brač. V centre nájdete ešte observatórium (Makarska Zvjezdarnica), teda malý park s pozorovateľňou, ktorá však pre verejnosť nie je otvorená. Miestni toto miesto využívajú na oddych alebo venčenie svojich 4- nohých miláčikov.

Katedrala sv. Marko
Cestou do centra pri luke (prístav)

Centrum leží v zátoke, ktorú z 2 strán uzatvárajú 2 výbežky s parkmi. Ten vľavo sa volá Osejava. Nachádza sa tu aj rovnomenný hotel. Bližšie k tejto strane zvyknú kotviť výletné lode. V pravo sa dostanete do krásneho stredomorského parku s píniami a krásnymi výhľadmi z útesu (Park šuma Sveti Petar). Je to príjemna prechádzka, keď sa chcete schladiť pred páliacim slnkom. Môžete sa osviežiť aj vo vode, len treba byť opatrný, keďže sú to vlny a menšie útesy. No vrchu tohto parku stojí patrón Makarskej Sveti Petar. Keď sa vydáte na prechádzku tadiaľto, vyjdete pri Franjovi a diskotéke, kde si môžete každý večer zatancovať.

Park šuma sv. Petar
Park šuma sv. Petar

Makarska bola v minulosti rybárskou dedinou. Dnes sa z nej stala metropola turizmu. Všetko tu je prispôsobené turistom vo väčšej miere ako kdekoľvek inde. Miestni letnú sezónu nemajú veľmi v láske, pretože ich cez rok pokojné mesto, praská vo švíkoch. V lete tu život nikdy nestojí. V celom meste sa neustále pohybujú turisti, na mori vidno bez pauzy člny, vodné skútre, nafukovačky, na nebi padáky parasailistov, z prístavu v pravidelných intervaloch odchádza malý trajekt a zas sa vracia až do zotmenia. Na hlavnom ťahu premávku blokujú zahraničné autobusy privážajúce a odvážajúce ďalšie turnusy turistov. Diskotéka každý deň v určitú hodinu spustí svoj zábavný kolotoč a v skorú rannú hodinu ho zas zastaví. Takto dookola pár mesiacov.

Navečerať sa môžete pokojne aj na lodi

Celé to vrenie vrcholí v júly a auguste. Makarska je ako včelí úľ. Keď ju navštívite v lete, neustále počujete výrazné bzučanie včiel, ktorými sú zamestnanci, ktorí nemajú ani deň voľna a turisti, ktorí neustále prichádzajú. V zime je v nej ticho a len občas kde tu preletí nejaká včielka….tou sú ruskí turisti, ktorým neprekážajú ani nižšie teploty. A o pár mesiacov sa zas úľ naplní novými včielkami a kolobeh turistického života môže pokračovať. Takto si žije raj turistov v Chorvátsku – Makarska a jej riviéra.

Úľ a jeho včielky