Koronavírus a cestovanie počas neho

Tento rok bohužiaľ do našich životov zasiahol koronavírus. Každý máme naň svoj názor. Je ale smutné, že každého z nás ovplyvnil a asi nikoho nie pozitívne. Pojem dovolenka sa stal „science fiction“. Situácia mnohým z nás ani nedovolila na dovolenku pomyslieť, keďže sme museli riešiť dôležitejšie veci.

Ak ťa zaujíma Balkán alebo Taliansko, chceš sa podeliť alebo dozvedieť viac, nájdeš nás aj tu.

Tí, čo letnú dovolenku za bežnej situácie nevynechajú, a teraz na ňu nešli, pretože sa možno trocha aj báli cestovať, môžu troška ľutovať. Cestovať k moru, samozrejme nie do všetkých destinácií, sa dalo počas celého leta a dokonca bez problémov. Svoje vám o tom určite povedia aj tí, čo to „riskli“. Zoberme si napríklad naše obľúbené Chorvátsko. Médiá nás od počiatku informovali o náraste počtu nakazených nielen doma, ale aj v zahraničí. Avizovali, aby sme sa vyhli cestovaniu a ostali radšej doma.

K celkovej situáciii prispel ešte fakt, že v župe, do ktorej patrí aj obľúbená Makarska riviéra sa nakazili rakúski turisti. Rakúsko promptne Chorvátsko vyhlásilo za rizikovú krajinu. Všetci sa vydesili ako mohli. Aká však bola reálna situácia v Chorvátsku? Život tu fungoval normálne, ako aj predtým. Turisti dovolenkovali, domáci o koronavíruse nepočuli. „Nema ništa“ boli odpovede na naše zvedavé otázky, či tam sú nejakí nakazení.

Prirodzene množstvo prevádzok bolo zatvorených alebo fungovali v obmedzenom režime. Niektorí miestni po sezóne ľutovali, že predsa len neotvorili. Všetci navrátilci prišli domov úplne zdraví bez akéhokoľvek vírusu a problémov. Asi si poviete, že mali šťastie. Je to vec názoru. Vzrastajú počty nakazených, rovnako aj vyliečených….ako ich liečia? Do extrémne rizikového Talianska neodporúčali chodiť a odrazu je bezpečné…ako to? Vláda samozrejme proklamovala „ostaňte doma“.

Tak sme sa všetci začali obzerať po dovolenkách na Slovensku, lebo „treba podporiť cestovný ruch“. Hoteliéri to ihneď využili a zdvihli ceny. Tatry a naše aquaparku začali praskať vo švíkoch, ale tam sme sa vraj nenakazili, ale pri mori áno. Slovenským cestovným kanceláriam, ktoré bohužiaľ predávajú zahraničie, odzvonilo a mnohé skončili úplne. Tie nepatria do nášho cestovného ruchu? Asi nie.

Pri celej tejto situácii môžu ľutovať tí, čo nevyužili akciové ceny leteniek, zájazdov a dovoleniek. Koronavírus spôsobil, že ceny boli také výhodné, ako už asi nikdy nebudú. Letoviská boli obsadené asi na 30%. Na poloprázdnej pláži by ste sa ťažko nakazili, pretože nebolo od koho. Podľa našich správ sme sa nemohli nakaziť ani v Tatrách, lebo sú to proste Tatry, aj keď je tam 20 ľudí na 10m2. V Chorvátsku ste počas celej letnej sezóny 2020 mohli dostať kvalitné služby špičkových hotelov za štvrtinové ceny.

Ak teda máte možnost, cestujte a nenechajte sa obmedzovať. Aj v tomto období si skúste nájsť to svoje a ísť si za tým. Jediné, čo cestovaniu bráni, sú nezmyselné nariadenia našich vlád a snaha držať národy v strachu. Každý kto sa o svoje zdravie stará počas svojho života, nemusí mať strach. To síce neznamená, aby sme nemali rešpekt. Vírusy tu boli a aj budú. Koronavírus je len ďalším z nich. Cieľom bude asi niečo úplne iné, čo nie je v našich rukách. Pomôžte, ak vám to situácia dovoľuje, nášmu cestovnému ruchu a cestovným kanceláriám.