Irán – Moje potulky po Perzii

IRAN IMPRESSION

„Príbehy dávne, minulé drievne časy

sú dobrým slovom pre ľudí budúcich,

nech človek vie a pozná bez príkrasy

osudy rôzne a poučí sa z nich.

Nech pritom skúma, čo ľudský rod teší,

čo osoží mu alebo čím hynie,

čo mu je skazou, čím oddávna hreší

a aký príkaz z toho preňho plynie.

Aj tieto báje sú takým dobrým slovom,

čo z dávnych dáven nám ide na pomoc,

privrávajú sa v šate rozprávkovom

a volajú sa: Tisíc a jedna noc.“

Čítaním týchto príbehov sa prenesieme do bájneho Orientu, kde vo svojej dobe žila krásna Šahrazád a kráľ Šahrijár. Aký Orient je? Ako vyzerá krajina, odkiaľ prišla? Tisícky týchto rozprávok pochádzajú z Arábie, Sýrie, Iraku, Strednej Ázie a Perzie.

Väčšina Iránu vyzerá takto

Čarovný duch Orientu ma vábil od malička a krajina skrytá za hodvábnymi šatkami a pestrofarebnými mozaikami iba čakala na svoje objavenie. Moje znalosti o Iráne boli pred mojou cestou iba všeobecné. Prečítate si zopár cestopisov, naštudujete si základné body dejín a prezriete si mapu, aby ste mali základný prehľad. Čítanie rôznych internetových zdrojov neodporúčam, keďže menej zriedkavo natrafíte na relevantné a praktické informácie. Na mňa mali skôr efekt strachu.

Ak ťa zaujíma Irán a Balkán, nájdeš nás aj tu.

Iránska islamská republika sa nachádza na strednom Východe. Priamo susedí s Afganistanom, Arménskom, Azerbajdžanom, Irakom, Pakistanom, Tureckom a Turkménskom. Prevažnú časť krajiny tvorí púsť resp. 2 púšte (dasht-e Lut a dasht-e Kavir). Okrem púšte tu nájdeme aj vysoké štíty pohorí Alborz a Zagros s najvyšším štítom Damavand (5670 m.n.m.). Na severe sa nachádza Kaspické more a na juhu Perský záliv. Územie je rozdelené do 31 provincií – ostán1. Ak si budete študovať mapu Iránu, bude pre vás užitočné si zapamätať pre lepšiu orientáciu najvýznamnejšie mestá – Tabriz, Ahvaz, Mashhad, Kerman, Zahedan, Shiraz, Esfahan, Yazd a prímorský Bandar Abbas. V Iráne nie je ani jedna rieky či jazero. Vodné toky sa napĺňajú vodou až v zime vďaka snehu a zrážkam. Voda je tu vzácnejšia ako zlato. Najvýznamnejšia rieka je Karun. Medzi jazerami je to Orumiyeh.

Táto krajina je aj dnes vo všeobecnosti známa aj pod názvom Perzia. Tento názov je odvodený od historického regiónu Fars nazývaného aj Pars. Jazyk, ktorým sa tu hovorí je perština alebo farsi. Pozor nemýlte sa, nie je to arabčina, aj keď je zapisovaná arabským písmom. Arabi a Iránci si navzájom nerozumejú. Irán je najväčším producentom šafránu, no je aj krajinou korenia, orieškou, pistácií, fíg, datlí a čaju. Nesmie samozrejme chýbať kebab. V celej krajine platí prísny zákaz konzumácie alkoholu.

Typické iránske mešity

Oficiálnym náboženstvom je islam. Okrem neho tu však pretrvalo aj pôvodné náboženstvo Iráncov zoroastrizmus. Nájdeme tu aj niekoľko kresťanských chrámov. Aj cudzinci musia rešpektovať šariu, teda zákon, ktorý okrem iného predpisuje ženám mať zahalené vlasy, ruky po zápästia a nohy po členky. Muži si môžu obliecť tričko s krátkym rukávom, no nohy musia mať tiež po členky zahalené.

Irán je jedna z krajín, v ktorých sa z vás ľahko stane milionár. Iránsky riál má síce oficiálny kurz asi 46 000 riálov za 1 eur, no v skutočnosti ich dostanete asi zhruba 310 000 za 1 eur. Teda našich 50 eur vás v Iráne vyjde na 15 miliónov. To, o čom sa však dočítate pomenej, je že ľudia v Iráne počítajú bežne v inej mene, t.j. v tumane. Aby ste sa dozvedeli cenu v riáloch, musíte si k cene v tumanoch pridať jednu nulu. Toto samozrejme môže byť komplikácia, pretože málokto z nás je zvyknutý na sumy ako 1,5 milióna.

Pod iránskymi púšťami ležia ložiská ropy. Benzín tu v čase mojej návštevy (jún 2022) stál asi 0,10 eur/l. Je jedinou krajinou, ktorá vlastní nukleárne zbrane. Krajina má okrem prezidenta Ebrahima Raisiho aj duchovného vodcu tzv. ajjátolláha. Ali Khamenei je tým aktuálnym.

Krajina má asi 84 miliónov obyvateľov, bohatú históriu a nekonečné množstvo pamiatok, ktoré vás stiahnu priamo do príbehov o Šahrazáde. Poďte si teda vypočuť ten môj príbeh o púti do bájnej Perzie.

Khosh aamadid! (Vitajte)

1Provincie Iránu: Azarbaijan East, Azarbaijan West, Ardabil, Gilan, Zanjan, Ghazvin, Alborz, Mazandaran, Kordestan, Kermanshah, Hamedan, Arak, Qom, Tehran, Semnan, Golestan, North Khorasan, Khorasan Razavi, South Khorasan, Isfahan, Lorestan, Ilam, Khuzestan, Chaharmahal Bakhtiyari, Yazd, Kerman, Sistan Balochestan, Hormozgan, Fars, Bushehr, Kohkiloye Boyerahmad