Iba na skok od mesta….lanovka do prírody

Na skok od mesta sa môže nachádzať čokoľvek napríklad aj lanovka a najvďačnejší sme, keď sa iba kúsok od ruchu mesta nachádza príroda, kde si môžeme oddýchnuť. Pozrime sa preto, ako to vyzerá s horami pri väčších mestách na Balkáne. No a aby tá cesta do prírody netrvala dlho, skúsime sa pozrieť na mestá, ktoré majú svoje lanovky priamo do hôr.

Lanovka dajti ekspres

Ak ťa zaujíma Balkán, nájdeš nás aj tu.

Sarajevska žičara

Lanovka v Sarajeve
Sarajevska žičara iba pár krokov od slávnej Baščaršije

Hlavné mesto Bosny a Hercegoviny je obklopené horami. Svojim charakterom síce veľkomesto zatiaľ nepripomína, ale hory, na ktoré je vidieť z každého kúta mesta, svojim vzhľadom k návšteve lákajú. V meste je od roku 1959 v prevádzke výhliadková lanovka na pohorie Trebević. Táto lanovka slúžila aj v roku 1984 počas ZOH, keď dopravovala športovcov k bobovej dráhe.

Lanovka bola nedávno rekonštruovaná a dnes sa môžete na Trebević zviesť v moderných kabínkach a užiť si výhľad na celé mesto. Hore si už na svoje prídu všetci milovníci prírody, či sú to turisti, cyklisti alebo rodiny, ktoré sa vydajú na piknik.

Dajti ekspres

Výhliadka z Dajti ekspres
Tiranská lanovka ponúka okrem krásneho výhľadu aj množstvo aktivít

Menej známe hlavné mesto Albánskej republiky, Tirana sa rozprestiera na úpätí pohoria Dajti. Na Dajti je tiež možné sa vyviesť modernou lanovkou. Nástupište je asi 30 minút jazdy od centra. Z centra môžete ísť autobusom Porcelan, ktorý má svoju zastávku pri Skanderbegovom námestí.

Dajti ekspres vás za pár minút vyvezie do lona prírody. Práve tu nachádzajú únik pred ruchom Tirany mnohí jej obyvatelia. Je tu krásna reštaurácia, hotel, výhliadka a točiaci sa bar. Tí, čo vyhľadávajú aktívny odpočinok si môžu užiť minigolf, cyklistiku, vysokohorskú turistiku. Deti sa môžu tešiť na lanové centrum.

Pohorje gondola

Lanovka v Maribore
Gondola v Maribore iba pár kilometrov od rušného mesta

Slovinsko a ani jeho obyvateľia nemajú príliš radi, keď ich považujú za Balkáncov a ich krajinu nazývajú balkánskou. Či teda zaraďovať túto krajinu k polostrovu alebo nie je otázne. Maribor je druhé najväčšie slovinské mesto nachádzajúce sa severo-východne od Ljubljany.

Všetkých fanúšikom zimných športov určite toto mesto niečo hovorí. Pohorje je najväčšie lyžiarske stredisko krajiny a je aj častým dejiskom medzinárodných súťaží v zimných športoch. Okolitá krajina je hornatá a na blízke Pohorje sa dá vyviesť lanovkou alebo ako ju domáci nazývajú gondolou. Za lanovkou musíte rovnako ako v Tirane prejsť pár kilometrov od centra mesta. Na vrchole Pohorja si to opäť užijú milovníci letných a zimných športov.

Žičara Sljeme

Sljeme
Komplex lanovky na Sljeme vo výstavbe

Chorvátske hlavné mesto taktiež leží na úpätí hôr a má to iba na skok do prírody. Nad Zagrebom sa vypína Medvednica. Medvednica ponúka okrem turistických a cyklistických trás aj možnosti lyžovania.

Nachádza sa tu lyžiarske stredisko a Sljeme je dejiskom mnohých medzinárodných súťaží. Lanovka na Sljeme bola otvorená v roku 1963 a momentálne na nej prebieha rekonštrukcia. Nástupište sa nachádza asi 5 km od centra. Dúfame, že bude čoskoro otvorená.

Ďalšie lanovky prirodzene nájdete v mnohých lyžiarskych strediskách. Lanovky sa stávajú veľmi obľúbenými aj na Balkáne a mnohé mestá už prišli na výhodu dopravy týmto prostriedkom. Ak teda navštívite niektoré z týchto miest, do sýtosti si ho užite a keď budete potrebovať vypnúť práve vďaka lanovkám sa za chvíľočku ocitne v krásnom a pokojnom prostredí.

Je jedno, či to bude v zime alebo v lete. Hory v blízosti týchto miest vám vždy ponúknu oddych. Veď práve preto sú také obľúbené. Dúfam, že v budúcnosti k nim pribudne ešte viac podobných.

Pridaj komentár