Ak ste ešte v Čiernej Hore neboli, rýchlo svoju chybu napravte!

Pravidelne niekoľkokrát ročne cestujem do krajín západného Balkánu. Tieto miesta sú mojou vášňou, pretože skrývajú v sebe toľko krásneho, poučného a zaujímavého, ako hádam žiaden iný kút sveta. Navyše nie sú až také vzdialené, čo je veľká výhoda.

V Čiernej Hore som prvýkrát bola a navštívila ju pred pár rokmi a po každej mojej návšteve ju viac a viac odporúčam.

Čierna Hora - Boka kotorska
Boka kotorska

Ak ťa zaujíma Balkán, pridaj sa k nám tu.

Dokonca som si ju obľúbila viac ako Chorvátsko. Má viac výhod, síce nie je až taká známa a predsa je v niečom odlišná. Už pri vstupe do krajiny vás budú vítať pútače s nápismi „Vitajte v pozitívnej Čiernej Hore“. Krajina sa hrdí svojim pozitivizmom a je naozaj veľmi prívetivá a optimistická. Atmosféra je veľmi priateľská a jej obyvatelia sú veľmi srdeční.

Čierna Hora je hornatá krajina, čo určite ocenia milovníci turizmu, horolezectva, raftingu a iných aktivít v prírode. Oplýva neskutočným prírodným bohatstvom a na hory sa môžete dokonca dívať priamo z vôd Jadranského mora. Hlavným cieľom, pre ktorý turisti túto krajinu navštevujú, je práve spomenuté Jadranské more. Celú jej západnú hranicu tvorí more.

Čierna Hora je hornatá krajina

Ak zvažujete, že svoju letnú dovolenku strávite v Čiernej Hore, čítajte ďalej, aby vám pri pobreží niečo neuniklo a aby ste si vybrali správne.

Boka kotorska – slnko, more a oddych na jednom mieste

Boka kotorska

Záliv Boka kotorska je jedno z najväčších lákadiel tejto krajiny. Je tiež najväčším zálivom na úpätí pohoria Lovćen a nachádza sa neďaleko severnej hranice s Chorvátskom. Mylne je niekedy považovaná za fjord. Skladá sa zo 4 menších zálivov pomenovaných podľa miest Herceg Novi, Risan, Kotor a Tivat. K týmto mestám by som ešte pripojila mestečko Perast.

Prirodzene v každej usadlosti, ktorá sa tu nachádza, je možnosť stráviť dovolenku. Ak ste teda chtiví oddychu, horúcich slnečných lúčov a pokojného mora, môžete si vybrať ktorékoľvek z týchto miest. Každé z nich má jedinečnú atmosféru. Kotor je najväčší a najživší. Samozrejme určite sa nebudete nudiť ani v tých ostatných. Z každého mesta sa bez problémov dopravíte kdekoľvek. Ak sa chcete pohybovať v rámci zálivu, asi je najlepšie využiť prepravu loďou.

Čierna Hora - Perast
Perast

Kotor je jedno z najlepšie zachovaných stredovekých miest. Nachádza sa tu aj prístav a je vhodným východiskovým bodom na prechádzky do hôr. Celé je zapísané v zozname kultúrneho dedičstva UNESCO. Mesto má zachované stredoveké hradby, ktoré sú spojené s pevnosťou Sv. Ivana. Nájdete tu hŕbu sakrálnych pamiatok, z ktorých je najznámejšia katedrála Sv. Tripuna, ktorý je patrónom mesta. Nevynechajte ani množstvo palácov, brán a obytných domov, ktoré odzrkadľujú stredovekú kultúru.

Risan je najstarším sídlom v Boke kotorskej. Je významný hlavne pre svoju históriu, antické hradby, villu rusticu a ikonografickú školu, ktorá pokračuje v stredovekej tradícii. Tivat je pokojné mesto preslávené svojou luxusnou štvrťou Porto Montenegro. Okrem nej tu nájdete aj renesančný palác, zaujímavý mestský park a množstvo sakrálnych pamiatok. V tomto meste sa nachádza aj letisko, čo je veľmi praktické, ak pocestujete lietadlom.

Čierna Hora - Tivat
Tivat

Ak sa chcete pokochať pohľadom na rozkvitnuté mimózy, zavítajte do mesta mimóz „Herceg Novi“. Rovnako si nezabudnite prehliadnuť centrum mesta s mestkými hradbami, kostolmi a chrámami. Asi 2 km od mesta sa nachádza čarovný kláštor Savina. Perast sa nachádza oproti najužšiemu miestu v celej boke Verige, ktoré je široké iba 350 metrov. Perast je najmladší z menovaných miest so zaujímavými pamiatkami. Priamo oproti mestečku sa nachádza umelo vytvorený ostrov Gospa od Škrpjela s kostolíkom a ostrov Sv. Juraj. Na svojej ceste zálivom ich určite nevynechajte.

Čierna Hora - Gospa od Škrpjela
Gospa od Škrpjela

Budva – mesto, ktorému nič nechýba

Smerom na juh od Boky leží „Dubrovnik Čiernej Hory“ mesto Budva a slávna budvanská riviéra. Budva je centrom diania, ideálna na skvelú dovolenku, má kilometre krásnych pláží a skvelé služby. Každý si tu nájde to svoje. Má krásne historické centrum, bohatý kultúrny program, množstvo možností výletov. Oproti Budve leží ostrovček Sv. Nikola známy pre svoju pláž Hawai. Odporúčam navštíviť. Je nezabudnuteľná. Čo sa týka pláží je ich tu nespočetné množstvo. Do pozornosti by som rada dala ešte ostrov Sv. Stefan, ktorý si môžete pozrieť z lode. Ďalšie obľúbené letoviská sú Petrovac a Sutomore.

Čierna Hora - Budva
Budva

Bar – kraj olivových hájov

Charakter krajiny sa mierne mení pri meste Bar, ktoré leží čiastočne na rovine pri mori. Lesy priamo pri pláži tu už nie sú samozrejmosťou. Je to najväčší čiernohorský prístav, z ktorého sa dá preplaviť do Talianska a iných krajín. Pri prístave sa nachádza moderné mesto s hotelmi. Mesto je veľmi obľúbené turistami pre veľký počet pláží vysokej kvality. Pláž Čanj alebo perlové pobrežie je jedným z najkrajších pobreží s pieskovými plážami v celej krajine. Typickým symbolom mesta a jeho okolia sú olivové háje. Nad moderným mestom sa nachádza rekonštruované staré mesto – Stari Bar s množstvom historických pamiatok. V starom meste si môžete všimnúť mešity, ktoré sú pozostatkom minulosti.

Ulcinj – brána do albánskej kultúry

Centrom najjužnejšieho kraja Čiernej Hory je mesto Ulcinj. Toto mesto je špecifické tým, že je obývané albánskou menšinou a jej vplyv je tu badateľný. Je peknou ukážkou, ako môžu spolunažívať 2 odlišné národy s odlišným vierovyznaním. Mesto je dvojjjazyčné. Mestu dominuje staré mesto na úpätí skaly, uvidíte tu mešity, kostoly a aj pravoslávne chrámy. Ulcinj je ale známy hlavne pre svoju veľkú pláž s liečivým pieskom, ktorá sa nachádza za mestom a tiahne sa až po hranicu s Albánskom. Na samotnej hranici nájdete ešte ostrov Ada Bojana, ktorý z 2 strán obmýva rieka Bojana a z tretej more.

Čierna Hora - Ulcinj
Ulcinj

Čiernohorské pobrežie ponúka svojim návštevníkom širokú paletu možností, kde a ako stráviť svoju dovolenku. Každé miesto má v sebe niečo jedinečné a závisí len od vás, čo presne preferujete. Dúfam, že už neváhate a určite túto krásnu malebnú krajinu čoskoro navštívite.

Pridaj komentár