CHORVÁTSKY JAZYK – je európsky jazyk, ktorým sa hovorí v Chorvátsku a republikách bývalej Juhoslávie. Tým, že sa jedná o slovanský jazyk, je predpoklad, že ho študent zvládne rýchlejšie ako iné neslovanské jazyky. Výhodou znalosti chorvátčiny je, že študent takmer rovnako dobre ovláda aj srbčinu, čiernohorčinu a bosniančinu. Znalosť chorvátčiny napomáha aj k dohovoreniu sa a lepšiemu porozumeniu slovinského jazyka.

SÚKROMNÉ HODINY

Výuka chorvátskeho jazyka prebieha online cez zoom alebo facebook. Študent si môže podľa svojich predstáv zvoliť dĺžku hodiny (45, 60, 90, 120 minút), frekvenciu výučby a termín. S vyučujúcim sa dohaduje vždy iba 1 nasledujúca hodiny. Hodiny je možné ľubovoľne presúvať a rušiť bez poplatku. Je však potrebné ma vopred informovať.

Hodiny sú zamerané na komplexné zvládnutie gramatiky a schopnosť vedieť sa dohovoriť v bežných situáciách s rodenými hovoriacimi. Primárne vyučujem chorvátčinu, no v prípade záujmu je možné urobiť niekoľko hodín zameraných na rozdiely medzi jazykmi bývalej Juhoslávie príp. úvod do čítania cyriliky.

Zameriavam sa na úrovne A0 – B2. Podľa požiadaviek študenta je možné hodiny úrovne B1- B2 viesť v chorvátčine.

Hodiny je možné viesť aj v anglickom a talianskom jazyku (cena dohodou).

CENA: 15 eur/ 500 Kč/ 60 minút (pri iných dĺžkach hodín alikvótna čiastka)

UČEBNICA: Je možné si ju zakúpiť TU

(Ak učebnica nie je práve v predaji, stiahni si učebnicu TU)

INFO: mk.paula.belucci@gmail.com

ODPORÚČAM: Pre ďalšie vzdelávanie prosím navštívte sekciu Prednášky, kde nájdete množstvo zaujímavých prednášok k Chorvátsku.

JA a CHORVÁTČINA:

Chorvátčine sa venujem od roku 2003, kedy som sa ju začala učiť ako samouk. Následne som pokračovala niekoľko rokov pod vedením viacerých rodených hovoriacich, vďaka ktorým som získala úroveň C1. V budúcnosti plánujem svoje vzdelanie doplniť o certifikát – úroveň C1. Vrámci južnoslovanského okruhu mi je najbližšia bosnianska varianta chorvátskeho jazyka. Tieto končiny tiež pravidelne navštevujem a cítim sa tu ako doma. Znalosť ďalšieho slovanského jazyka je (aj samozrejme okrem dovolenky) obrovskou výhodou pri spoznávaní spoločnej histórie Slovanov.