Budva – Dubrovnik Čiernej Hory

Budva Impression

Biser Jadrana1 má prívlastok Dubrovnik, perla dell´Adriatico2 zas Benátky. Čiernohorská perla Jadranu je istotne Budva – mestečko uprostred čiernohorského pobrežia. Toto mesto má všetky atribúty, aby bolo perlou nazývané.

Budva - Katedrala Sv. Ivana
Budva – Katedrala Sv. Ivana

Ak ťa zaujíma Budva, máš otázky alebo sa chceš len podeliť, nájdeš nás aj tu.

Vrátiť sa doň bol môj plán už dávno. Môj posledný pobyt v ňom trval iba pár hodín a už vtedy mi bolo jasné, že ho musím navštíviť opäť. Preto bolo rozhodnutie, ako využiť pár voľných letných dní, veľmi ľahké.

Letecké spoločnosti ponúkajú letenky za veľmi výhodné ceny aj do Čiernej Hory, čo sme využili aj my. Budva je od Podgorického letiska vzdialená asi 1,5 hodiny cesty autom. Ani sme sa nenazdali a už sme nastupovali do taxíka na letisku k milej slečne taxikárke Arijane.

Celá naša cesta až do Budvy viedla cez lesy. Predtým som si ani neuvedomila, že Čierna Hora je takmer celá hornatá. Počúvajúc Arijanin životný príbeh som s napätím čakala kedy hory skončia, pretože na ich konci je istotne more.

Po hodine a pol sme vykukli z tunela a pred nami sa objavilo more a pod nami mesto. Arijana ihneď pochopila celú situáciu a spýtala sa „Hoćete li sliku?“3 Poviem vám, nedalo sa nezastaviť. Pre ten výhľad by to bol hriech. Odfotili sme si ho, ale to musíte vidieť naživo. Fotka je len taká ako tisíc ďalších. Trvalo ešte dosť dlho než sme zostúpili dolu k moru. Prispievala k tomu aj dopravná situácia. Uprostred sezóny je cítiť v prímorských mestách nápor.

Budva ako na dlani
Budva ako na dlani

Prvé momenty v Budve sme hodnotili veľmi pozitívne. Pomaly sme sa kotúlali medzi množstvom áut po hlavnom ťahu smerom k centru, nad ktorým sa malo nachádzať naše ubytovanie – Vila Lara. Arijana nám zastavila troška opodiaľ ubytovania. Navôkol to vyzeralo veľmi rušno.

Vystúpili sme z taxíka a pomaly sme sa vybrali smerom do malej uličky. Okolo nás sa skvelo niekoľko moderných stavieb ako Ducley resort a rovnako aj typické stredomorské vilky. Nestíhala som sa čudovať, ako sa to mesto zmodernizovalo. Ulica Gospoština už bola pokojnejšia a tichšia. Na druhej strane ju s centrom mesta spájalo zopár schodíkov. Takže v podstate behom pár minutiek sme boli v centre.

Už sme stáli pred vilou a zvonili na zvonček. Nikto však neotváral. Po následnom telefonáte sa v bráne objavil staručký pán s milým úsmevom a typickým „Dobrodošli, Dobar dan“.4 Simo nás pekne privítal, aj keď bol chvíľku zmätený, keďže nás nevedel jazykovo zatriediť. Tak som ho teda uistila „Možemo razgovarati na vašem jazyku“5. Úsmev na jeho tvári sa zdvojnásobil a spokojne nás odviedol do nášho apartmánu. Nachádzal sa na 2.poschodí. V krátkosti nám dal ešte zopár inštrukcií k pobytu a už nás nechal vychutnávať si ho. Bol vybavený všetkým, čo na dovolenke potrebujete. Mal aj malý balkónik s výhľadom na mesto. Nezdržali sme sa tu dlho, pretože nás najviac lákalo mesto.

Moderná Budva
Moderná Budva

Ujo Simo nám ukázal aj, kde nájdeme najnevyhnutnejšie veci ako market, more, centar a restorani. Jeho „tamo dolje“6 v tomto prípade úplne postačovalo, pretože to bolo všetko jedným smerom. Najkratšou cestou cez susedné schodíky sme sa za 3 minútky dostali až k promenáde, ktorá je veľmi živá aj cez deň, aj v noci. Paralelne s promenádou vedie cestička tesne pri mori. Hneď pri starom meste je malý prístav pre miestne člny. Množstvo člnou nieslo nápis taxi alebo izlet7. Celé toto priestranstvo ponúka široký výber reštaurácií, barov a iných atrakcií.

Prechádzka z luky8 vedie ďalej na slovensku plažu. Je to najväčšia pláž v meste a asi aj najviac spomínaná v súvisloti s Čiernou Horou. Za ňou nasledujú ďalšie pláže (https://a-trips.sk/plaze/) ako napr. bečićska plaža. Ostatné pláže sú menej vyťažené. Na slovenskej plaži je veľmi rušno. Toto mesto v podstate počas sezóny nikdy nespí. Vzduchom vanú vône z okolitých reštaurácií, ktoré vás priťahujú a stavajú vás pred ťažkú otázku „koju izabrati?“9.

Luka
Luka

Dlho sme napriek tomu neblúdili, pretože nás premohol hlad. Zablúdili sme do reštaurácie Kralj a konečne po celom dni cestovania sme sa najedli. Niet nad rybu práve vylovenú z mora. Pohľady nám stále blúdili po okolí a neustále nás niečo od jedla vyrušilo. Prvý dojem bol skvelý. Mesto plné života, more čisté, počasie krásne, okolo nás hory, ubytovanie pekné, strava chutná. Raj na zemi.

Nasledujúci deň sme zamierili do starého mesta preskúmať troška históriu. Naše kroky zamierili vpravo k mestským hradbám. Cez viacero brán sa viete dostať priamo do starého mesta. Nájdete tu okrem typickej architektúry aj mestské múzeum, vďaka ktorému preniknete do histórie mesta. My sme v ňom boli navečer, keď mesto ožíva. Návšteva múzea nezaberie viac ako hodinku a je veľmi pekné.

Budva - pohľad od citadely
Budva – pohľad od citadely

Symbolom je miestna citadela. Nachádza sa na okraji starého gradu a je to v podstate opevnenie. Tu ma vždy uchváti miestna knižnica. Všetky jej knihy by som chcela mať doma. Celý spotení sme sa dotrmácali na jej hradby, kde sme sa aspoň na chvíľu chceli osviežať príjemnym vetríkom. Z hradieb je krásny výhľad na otvorený Jadran. Pohľady nám zablúdili aj na reštauráciu, ktorá sa v citadele nachádza, ale s vyplazenými jazykmi sme sa vytrmácali z nej von. V citadele toho veľa nenapozeráte. Je tu knižnica zložená z 2 miestností a hradby s pekným výhľadom. Jej prehliadka netrvá dlhšie ako pol hodinu.

Po ľavej strane od východu z citadely je malý kostolík Crkva Svete Trojice, v ktorom sa v čase našej návštevy konala omša a nechceli sme do neho zvedavo nakúkať. Má však krásny obraz nad vstupom. Ďalšou dominantou Budvy je Katedrala Svetog Ivana so zvonicou, ktorá je tiež prístupná verejnosti.

Zvonica
Zvonica

V starom meste sme sa dlho nezdržali kvôli horúcemu počasiu. Navštívili sme ho neskôr ešte niekoľkokrát aj navečer. Ďalším veľkým lákadlom Budvy sú miestne pláže, ktoré sú skvelé a každý si z nich určite vyberie tú najvhodnejšiu pre seba. Tam sme smerovali aj my. O tom sa dočítate v inom článku. Z Budvy sa robí množstvo výletov. Večer sa Budva mení na miesto zábavy. V centre mesta sa robí kultúrny program, ktorý tvoria divadelné hry na javisku pri starom meste a taktiež hudobný program.

Budva je právom nazývaná Dubrovnik Čiernej Hory. Tak, ako som napísala už predtým o tom, že Čierna Hora je pozitívna, stále na tom trvám. Budva to len potrvdzuje. Ceny v tejto najdrahšej čiernohorskej lokalite sú prijateľné. Atmosféra skvelá. Široký výber ubytovacích zariadení, reštaurácií, pláži. Z tohto miesta odíde spokojný aj skromnejší klient, rovnako aj veľmi náročný klient. Užijú si tu dostatok zábavy aj mladí. Rovnako si tu oddýchnu aj staršie ročníky so svojimi vnúčatami. Uličky nad hlavnou promenádou sú malé a stúpajú do kopca, čo im zabezpečuje ticho a takmer žiadnu premávku.

Budva - najkrajšia autobusová stanica
Budva – najkrajšia autobusová stanica

Budva je bezchybné miesto na letnú dovolenku. Každý, kto ju raz navštívi, bude na ňu určite spomínať dlho a v dobrom. Čierna Hora sama o sebe môže konkurovať Chorvátsku, ak ho vôbec úplne nepredčí. Má svoju atmosféru a obohatí každého svojho návštevníka množstvom zážitkov. Zvoliť si ten správny program nebude trvať dlho. Výber je akurátny. Škoda, že slovenské cestovné kancelárie poskytujú ubytovanie v odľahlých častiach a komplexné služby, ku ktorým je veľmi jednoduché sa dostať pri troške hľadania, chýbajú. Kiež by každý dovolenky chtivý človek mal aspoň raz v živote možnosť navštíviť čiernohorskú Budvu.

1 Perla Jadranu

2 Perla Jadrana

3 Chcete fotku?

4 Vitajte, dobrý deň

5 Môžeme hovoriť vaším jazykom

6 Tam dole

7 Výlet

8 Prístav

9 Ktorú si vybrať?