Neum – Bosna a Hercegovina – kráska zahalená rúškom tajomstva

Neum Impression 

      Idúc po jadranskej magistrále väčšina ľudí ani netuší,

Neum - Jadran sme videli aj z postele

Neum – Jadran sme videli aj z postele

keď prejde cez mestečko Neum kúsok od Dubrovnika, že išla z Chorvátska do Chorvátska cez Bosnu a Hercegovinu. Kedysi tu stála len jedna unimobunka a pohľadný bosanski policajac1, takže ste sa akurát len začudovali, že prečo musíte stáť a za 10 minút ste v ceste pokračovali. Na unimobunke síce bola nálepka asi veľkosti listu papiera A4 „Federacija Bosne i Hercegovine“, ale tú ste nemali šancu si všimnúť, pokiaľ ste nezastali priamo pred ňou. Nedávno túto unimobunku odstránili a urobili tu skutočný granični prijelaz2. Klobúk dole pred bosnianskou vládou. Už si určite všimnete, že ste v inom štáte.

Ak ťa zaujíma Neum a Bosna a Hercegovina, máš otázky alebo sa chceš len podeliť, nájdeš nás aj tu.

       Bosna a Hercegovina je krajina pre našinca neznáma, a pokiaľ je niekomu známa, tak len v spojitosti s pútnickými miestami. Jediným letoviskom tejto krajiny je Neum. Mestečko postavené pri mori plné apartmánových domov a hotelov, nad ktorým tróni moderný kostol. Kde tu Konzum, nejaká tá reštika, stánok, a to je všetko.

        Na toto miesto ma priviedla zvedavosť a opäť predsudky Slovákov (ako väčšinou v tomto kúte sveta). Ani míny, vojna, Srebrenický masaker a moslimovia ma neodradili. „V Sarajeve bola v 84- tom olympiáda“ tu končili znalosti Slovákov v súvislosti s touto témou. Tak som si povedala, že hajde pohľadať a vyskúšať mínové polia. Ubytovali sme sa v jednom z apartmánových domov u tety Ivi a uja Vinka so zábavným menom. Krásny apartmán s výhľadom na Jadran na najvyššom poschodí nás vyšiel asi na polovičnú (ak nie tretinovú) cenu ako v Chorvátsku. „Šta više trebate?“Nič viac nepotrebujete. Spať máte kde, pod oknom obchodík, kde niekoľko žemlí spojených do tvaru kruhu nazývali chlieb, za rohom reštaurácia, vonku 40, slnko svieti, voda láka.

      Iva dobehla so studeným džúsom a hneď nás hostila a zvedavo sa vypytovala „Odakle smo? Kako smo došli?“Troška ma zmiatla vyvetľovaním, kadiaľ sa dá do Neumu dostať, ale aspoň som si pokecala. Miestami som mala problém rozumieť ich dialektu, z čoho si starosti robiť nemusíte, lebo južania majú zvláštny dar sa s vami dohovoriť, aj keď im vôbec nerozumiete.„Nema problema“funguje aj tu a myslím, že tu ešte viac ako inde. „U Neumu nema ništa, sve je unutar“som sa dozvedela od výrečnej Ivi, ktorej tiež nechýbala typická južanská vlastnosť „čo na srdci, to na jazyku“. Tak v Neume okrem kostola nič nie je a za všetkým treba cestovať do vnútrozemia. Troška ma to sklamalo, ale povedala som si „nema problema“.

Neum - pekné ubytovanie u Ivy a Vinka

Neum – pekné ubytovanie u Ivy a Vinka

        Večer sme sa išli pozrieť na to „ništa“7. Pripravená, že vonku nebude ani nohy, som bola napokon prekvapená, že na promenáde bolo celkom rušno. Stánky, sladoled, restorani, kafići, hudba hrala, množstvo ľudí. Zatiaľ nikde žiadna mína, vojna, moslimovia. Začala som byť celkom spokojná. Dokonca sme sa rozhodli zúčastniť koncertu miestnej star Igora Cukrova, ktorý sa na nás usmieval z každej druhej budovy. Pozabudnúc na to, kde sme a aká je tu mentalita, sme mierne rozčúlení po 2 hodinách odišli domov. Nikto totiž netušil, kedy sa dostaví. Napokon sme si ho vypočuli z balkóna.

Pozostatok vojny v Bosne

Pozostatok vojny v Bosne

Pláž v Neume

Pláž v Neume

         Na ďalší deň sme išli okúsiť miestny Jadran. Pláž veľmi podobná tým, ktoré nájdete v Chorvátsku. More čisté, slané asi ako na Istrii, pozvoľný vstup. Ideálne pre starších ľudí a deti. Cez víkend troška tlačenica, ale veľmi príjemne prostredie. V obchodíkoch a reštauráciách pokojne môžete platiť eurami, kunami a aj bosanskou konvertibilnou markou ( 1 eur = asi 1,96 BAM|). Miesto ideálne na pokojnú dovolenku, keď si chcete užiť more. Vŕtala mi v hlave Ivina veta, že všetko je vo vnútri. A tak to aj bolo.

Neum - jediné letovisko Bosny a Hercegoviny

Neum – jediné letovisko Bosny a Hercegoviny

       Čaro tejto krajiny spoznáte, ak sa vydáte do vnútrozemia. Najlepšie je ísť z Bosny do Bosny cez Chorvátsko – hraničný priechod Opuzen. Než k nemu prídete prejdete deltou Neretvy s typickými kanálikmi a políčkami.

Rieka vás bude sprevádzať až po centrum Hercegoviny mesto Mostar . Za Opuzenom to začína. Polia sa zmenšujú, skaly sa načahujú k oblakom, pomedzi ne sa prediera tyrkysová Neretva po pravici sprevádzaná asfaltkou. Okolo vás nič len príroda. Kde tu nejaký zabudnutý domček, minaret, mešita. Vypliešťate oči. Prechádzate okolo kompletne zachovaného mestečka z Osmanskej doby Počitelj a uvažujete v akom storočí ste a či necestujete časom.

    Prejdete niekoľko dedín až dorazíte do Mostaru – mesta plného rozporov. Centrum pamätá Osmanov (fascinuje vás), niektoré budovy nesú stále stopy po vojne (bojíte sa) a okolo vás prefrčí autobus, za ktorý by sa nehanbili ani v najvyspelejších štátoch sveta (žmolíte si oči, či ste dobre videli). Ste prekvapení, lebo vám to všetko akosi nejde dokopy. Po chrbte vám behajú zimomriavky, v hlave mierny chaos, ale stále vás tá záhadná krajina viac a viac priťahuje a pohlcuje. Na čaršiji vás ohúri množstvo stánkov so suvenírmi o akých sa vám ani nesnívalo. Čibuk, ćilim, amajlije, džezve, čakšire, djerdan, fildžani, fes, mindžuše9, všetko čo potrebuje Šeherezáda, aby sa obliekla a zariadila si dom. Všetko sa leskne, hýri farbami. Typický arabský svet. Medzi davmi turistov občas spozorujete aj zahalené ženy.

Keď sa konečne dostanete k ćupriji10, čo je najväčšia atrakcia tohto mesta, nečudujte sa, ak niekto odrazu prelezie zábradlie a zoskočí do Neretvy. Je tu totiž sídlo športového klubu skokanov do vody. Určite stojí ešte zato navštíviť Blagaj, kde je tekija11 a prameň rieky Buny, ku ktorému vás odvezú na člne. Ak ste veriaci, nezabudnite na Medjugorje a množstvo menších pútnických miest v horách nad Neumom. Ak máte radi prírodu, vodopád Kravica určite nevynechajte a tak isto prírodnú rezerváciu Hutovo Blato.

Mestečku kraľuje tento moderný kostol

Mestečku kraľuje tento moderný kostol

       V Bosne ste neboli, ak si aspoň raz nedáte pravú bosniansku kávu z džezvy a fildžanu s rahatlukom, burek, baklavu alebo musaku12, nekúpite si aspoň miniatúrneho somárika alebo aladinovu lampu a nevôjdete aspoň do jednej mešity. Nič z tejto Bosny v Neume nenájdete. Preto domáci hovoria, že tam nič nie je.

Krása Bosny sa vám pomaly začne odhaľovať, čím ďalej budete od pobrežia. Stále si však zachová to rúško tajomstva, ktorému keď podľahnete, usídli sa vo vašej hlave ako chrobák. Keď vám bude v hlave vŕtať príliš, vždy si vás pritiahne späť a opäť vás pustí do svojho čarovného sveta a niečo z neho odhalí. Bosny a Hercegoviny sa báť netreba. Je priateľská, vrúcna a srdečná.

Takmer celá plocha štátu je odmínovaná. Moslimovia sú tu veľmi prívetiví a nebyť mešít ani nemáte pocit, že ste v moslimskej krajine. Vyberie si každý – milovníci mora, prírody, histórie, dobrej kávy, sladkostí. A ak by náhodou nie, ona vás niečím prekvapí a nenechá len tak odísť. Je predsa čarovná.

Dovolenková pohoda v Bosne a Hercegovine

Dovolenková pohoda v Bosne a Hercegovine

Vysvetlivky:

Bosniansky policajt

Hraničný prechod

Čo viac potrebujete?

Odkiaľ sme? Ako sme prišli?

Žiaden problém

V Neume nič nie je, všetko je vo vnútri.

Nič

Časť mesta s obchodmi

9 Fajka, koberec, amulet, nádoba na prípravu kávy, nohavice, náhrdelník, pohár, čiapka, naušnice

1Most

1Moslimský kláštor

12 Rahatluk = druh sladkosti; burek = druh pečiva; baklava = druh dezertu; musaka = jedlo z mletého mäsa

Pridaj komentár