Bol a malá morská víla

Bol Impression

Každý pozná Zlatý Mys alebo Zlatni rat, čo je najznámejšia a najfotografovanejšia pláž Chorvátska. Táto pláž bola cieľom mojej cesty počas pobytu v Splite. Každý, kto videl fotky z nej sa asi chce presvedčiť, či je to tak aj naozaj.

Zo Splitu nie je problém sa dostať katamaránom ani sem. Zlatni rat sa nachádza asi 2 km pešej chôdze od mestečka Bol na ostrove Brač. V Chorvátsku je táto lokalita považovaná za celebritný rezort, čomu zodpovedajú aj ceny. Katamarán sa viezol s nami asi vyše hodiny než sme priplávali k malému mólu v Bole. Bol sa nachádza na opačnej strane ostrova, takže sme ho celý museli oboplávať, čím sme si urobili bližšiu predstavu o charaktere celého ostrova.

Bol

Ak ťa zaujíma Balkán, nájdeš nás aj tu.

Prekvapila ma veľkosť tohto mestečka. Je to skôr dlhá promenáda ťahajúca sa od móla až k Zlatnemu ratu. Čistota mora tu však bola oveľa vyššia ako v Splite. Bol je pokojné malé mestečko, ktoré mimo sezóny asi zíva prázdnotou. Tvorí ho zopár víl, množstvo reštaurácií, hotelov a pláže.

Promenáda sa od prístavu vinie popri mori. Tu priamo pláže nie sú, ale skôr väčšie kamene. Vydali sme sa za davom turistov po tejto promenáde lemovanej stánkami. Z mestečka sme v podstate vyšli veľmi rýchlo, následne nasleduje borovicový háj s hotelmi. Háj sa ťahá až k Zlatnemu ratu. Na píniách cvrlikali cikády. Dav sa približujúc sa k mysu umocňoval.

Ostrov Brač, mestečko Bol a jeho mini prístav

Cesta nám ponúkla zopár miest na drobný odpočinok v podobe lavičky s krásnym výhľadom na more. Celkom tu aj pofukovalo, takže sme horúčavu až tak nevnímali. Po asi 45 minútach od vystúpenia z katamaránu a neustálej chôdze sa promenáda stočila do ľava a začala klesať až sme prišli na jej koniec, čo boli biele kamienky, množstvo ľudí, lehátok. Výrazne však stúpla rýchlosť vetra.

Mys Zlatni rat je celkom široký a pokiaľ sa nedostanete na cíp, ani si neuvedomíte, že ste na myse. Prebrodiť sa množstvom turistov a po pláži plnej kamienkov, do ktorých sa výdatne zaboríte, nebolo až také jednoduché. Druhú stranu cípu sme spočiatku ani nevideli. Po pár metroch sa pláž začala zužovať a až vtedy sme pochopili, čo je Zlatni rat. Kamienky, z ktorých je vytvorený, sa silou prúdov morskej vody presúvajú a pohybujú. Takže Zlatni rat nikdy nie je rovnaký. Faktom, ktorý si človek ani neuvedomí, je, že jeho krásu si naozaj vychutnáte najviac zhora. Keď ste priamo na ňom, nie je to až taký fascinujúci zážitok.

Vychýrený Zlatni Rat

Dôležitým aspektom, na ktorý je treba myslieť, je aj vietor. Keďže tento mys je celý v podstate vysunutý do mora, prudkému vetru sa tu nevyhnete. To môže byť príjemne počas horúcich letných dní, no spôsobuje to aj nižšiu teplotu vody a ťažší prístup do mora. Voda je tu v závislosti od pohybu prúdov celkom hlboká resp. rýchlo sa mení jej hĺbka na čo treba myslieť hlavne, ak máte deti.

Veľmi pekné a príjemné pláže sa dajú nájsť aj priamo na mieste, kde pobrežie vystupuje do mysu. More pod útesmi vytvorilo naozaj krásne scenérie, ktoré sú aj menej veterné. Na Zlatnom rate nájdete aj zopár bufetov a uprostred píniového lesíka je skvelá reštaurácia. Určite nebudete ľutovať.

Na cestu späť sme sa vydali podstatne skôr, ako bol plánovaný odchod katamaránu. Našim dôvodom bolo hlavne ešte sa pokochať výhľadmi, osviežiť sa v mori alebo v plážovom bare a minúť nejaký ten peniaz na nákup niečoho malého na pamiatku. Mali sme chvíľu času preskúmať Bol aj na opačnej strane. Toto miesto by som charakterizovala ako malú dedinku s pokojným životným rytmom aj v lete. Je zameraná predovšetkým na kúpania sa chtivých turistov, ktorí po večeroch zas napĺňajú miestne reštaurácie a bary.

Promenáda v Bole

Taká lukratívna destinácia je naozaj vybavená všetkým na dovolenkové šantenie. Pre akčnejších jedincov je však asi vhodnejšia len ako jednodňová zastávka na ceste. Okrem svetovo známej atrakcie tu totiž veľa ďalších možností aktivít nie je. Bol pekne zapadá do konceptu dovolenky, počas ktorej si chcete cez deň vychutnať more čo najviac a v noci si buď oddychnúť výdatne, čomu napomáha aj intímna atmosféra hotelových komplexov alebo sa s priateľmi zabaviť do ranných hodín v niektorom podniku.

Výbornou alternatívou je aj pre rodiny s deťmi, ktoré predpokladajú, že väčšinu času strávia na pláži. Na širokú ponuku výletov do okolia sa však nespoliehajte. Za ďalšou kultúrou a históriou budete musieť sadnúť na katamarán a navštíviť Split.

Zlatni Rat v pozadí

Ja zaujímavé ako Bol vyzeral pred 100 rokmi. Myslím, že to bola len malá zabudnutá dedinka, ktorá si z meniacej sa pláže nič nerobila, preto si aj do dnes zachovala malebný charakter. Táto malá čarovná perla, ktorá sa bliští na vodách tyrkysového Jadranu, zdobí ostrov Brač. Bol nesie punc letoviska, čo odzrkadľujú aj ceny, pre celebrity a možno sa preto niekto bude cítiť menej komfortne. Pre tých sú ideálne jednodňové výlety, ktorých je z okolitých letovísk kopa.

Malá pláž na opačnej strane mestečka

Bol by však hriech, ak by ste si najkrajšiu pláž Chorvátska neobzreli, pokiaľ ste v jej blízkosti. Aspoň raz za život sa treba prejsť po Zlatnom rate, okúsiť ako praží slnko a duje vietor, ponoriť sa do chladných tyrkysových vĺn, ktoré ho omývajú. Po celom dni vás asi bude bolieť hlava z neustáleho dutia vetra, ale aspoň raz treba na tomto myse stáť, na jeho cípe a zažiť pocit, že stojíte na najslávnejšej pláži krajiny. Je to malý raj na zemi a vďaka bohu ešte stále máme možnosť ho navštíviť a nie je nám na míle vzdialený. Chopme sa teda šance a užime si aspoň pár chvíľ v tomto pozemskom raji.

Na Zlatnom Rate

P.S. Ak by ste chceli vedieť, kde sa narodila malá morská víla, tak podľa mňa to bolo práve na Zlatnom rate, kde si po večeroch sedí vo vlnách, ktoré tvorí more.

Nemusíte sa obávať, že sa na Zlatni Rat nezmestíte….