Benátsko – kraj Marca Pola

Veneto Impression

Benátsko – Veneto – kraj v severnej časti Talianska, ktorému kraľuje Venezia alebo po slovensky Benátky vzdialený asi 700 km od Slovenska. Benátsko má charakter nížiny s množstvom malebných vilaggia menších miest obklopených políčkami. Bez problémov sa sem dostanete po autostrade, aj keď keď je vonku 40 a klíma v aute už nestíha, nie je to nič príjemné. Určite vás ale ochladí pri pohľade na uscitaCaorle, Bibione, Lignano, Jesolo predstava, že od vytúženého mora už nie ste ďaleko.

Benátsko - riviéra v Lido di Jesolo

Benátsko – riviéra v Lido di Jesolo

Ak ťa zaujíma Tivat, máš otázky alebo sa chceš len podeliť, nájdeš nás aj tu.

Jadran s piesočnou plážou

Jadran s piesočnou plážou

Tu sme bývali

Tu sme bývali

My sme si vybrali práve posledné z nich a to Lido di Jesolo – letovisko z jednej strany ohraničené riekou Sile a z druhej strany riekou Piave. Lido tak ako všetky lida je plné hotelov a atrakcií pre

turistov. Po predchádzajúcich skúsenostiach v Taliansku sme si vybrali hotel s vlastnou plážou a lehátkami, čo bola ideálna voľba. Trojhviezdičkový veľmi pekný hotel strednej veľkosti priamo na ulici, ktorá sa po 20 hodine menila na promenádu, splnil všetky naše očakávania. Prívetivá recepčná, s filozofiou „Non c´è problema“nám vo všetkom ochotne vyšla v ústrety.

Strava bola výborná (hoci carne di cavallo5  mi nechutili), izba pekne zariadená, poloha ideálna, vlastné parkovisko, vlastná pláž vzdialená od hotela asi 50 metrov, pred hotelom malý letný amfiteáter, kde bol každý večer program. Tak sme si pozreli Miss Jesolo a nejaké tie koncerty. Na moje počudovanie opäť povestný caos italianodemonštrujúci sa navôkol v podobe dezorientovane pobehujúcich turistov, hore dole parkujúcich áut, recepčnej, ktorá celkom neorganizovane organizuje skupinku ľudí, ktorá hovorí iba svojim materinským jazykom a všeličo cez pol reštaurácie pokrikujúcemu personálu celkom fungoval. Teda aspoň turistovi sa zdá, že tam veci fungujú a všetci sú spokojní.

Ďalšia recepčná rodená Maďarka, ktorá síce chodila do práce bez fixnej pracovnej doby, sa ale na tento chaos sťažovala. Predsa len to nebude až také ružové, ako to vyzerá.

Benátsko - cez deň obyčajná ulica, v noci promenáda

Benátsko – cez deň obyčajná ulica, v noci promenáda

Lido di Jesolo je miesto, kde to žije. Cez deň je to typické letovisko. Na ulici pobehujú okrem turistov v plavkách z celého sveta aj pouliční predavači, pomedzi nich domáci so svojimi psami, autá, bicykle a všeličo iné, na čom sa dá voziť.

Toto bežné letovisko sa cez noc mení na javisko života. V každom kúte iná hudba, reštaurácie praskajú vo švíkoch, dokorán otvorené obchody vítajú zvedavých turistov. Na zmrzlinu v Tutto gelato stojíte aj hodinu a potom si rýchlo z asi 50 druhov neviete vybrať, lebo by ste ochutnali všetky. Suvenírov tu nakúpite za kufre. Kto rád tancuje, nemá núdzu o diskotéky. Pomedzi chodcov sa tlačí  treninoalebo na vás vytrubujú bicykle, kolobežky. Kolotočov od výmyslu sveta, aquapark, výstavy na ulici aj v galérií. Každý večer sa na toto predstavenie dívate s doširokootvorenými očami a ústami a stále toho nemáte dosť. Jasným dôkazom toho, že Taliansko je hlučné, temperamentné a plné života, je práve toto miesto.

Lido di Jesolo - atrakcie od výmyslu sveta

Lido di Jesolo – atrakcie od výmyslu sveta

More, ktoré túto oblasť obmýva je staré známe Mar Adriatico teda Slovákmi obľúbený Jadran. Na rozdiel od Chorvátska sú tu piesočnaté pláže a v mori plávajú mušle. Miesto ideálne pre neplavcov a deti. Nie sú tu takmer žiadne vlny. Aj tu si môžete vypožičat pedalinuprípadne využiť ponuku atrakcií na mori. Stánkov s občerstvením a zmrzlinou je tu neúrekom.

Asi 10 minút cesty autom od pobrežia sa nachádza samotné mesto Jesolo. Je oveľa pokojnejšie ako jeho lido. Malebné domčeky, uprostred riečka Sile, každý piatok mercato10 . Aj na tento trh už prenikli predavači z Ázie a Afriky a kvalita tovaru je priemerná.

Ani Jesolo a ani jemu veľmi podobné Treviso sa nenechajú rušiť turistickou sezónou. V centre Trevisa sa nachádzajú nejaké pamätihodnosti, ale na otázku „Avete la pianta della città?“11 na mňa v kiosku pozerali, akoby som pýtala plastickú trhavinu.  Odporúčam toto mesto navštíviť, je veľmi pekné a také pravé talianske nepresýtené turistami.

Benátsko - mesto Treviso - Piazza dei Signori

Benátsko – mesto Treviso – Piazza dei Signori

Treviso - Battistero di San Giovanni

Treviso – Battistero di San Giovanni

Benátsko - Treviso - Battistero di San Giovanni

Benátsko – Treviso – Battistero di San Giovanni

Celý kraj s jeho krásnymi kútmi a ideálnymi podmienkami na agroturismo však zatieňuje Serenissima12 . Tak ako Dubrovnik je perla Jadranu, Benátky sú skvostom celého stredomoria. Názory na toto miesto sa líšia. Niektorí sú ním nadšení, iní ho zas kritizujú. Neexistuje ešte jedno miesto na zemi, ktoré by sa Benátkam vyrovnalo.

Stále z neho sála vznešenosť a pompa benátskych rodov a dóžat v akomkoľvek období a počasí ho navštívite. Vždy tam je. O jeho pamiatkach sa dozviete kdekoľvek – opisov Benátok sú plné knihy a internet. Treba ich navštíviť už len preto, aby ste si urobili názor a rozšírili tak jednu zo skupín jej fanúšikov alebo odporcov.

Benátky - Dóžov palác

Benátky – Dóžov palác

Benátsko a jeho centrum Benátky - Bazilika Sv. Marka

Benátsko a jeho centrum Benátky – Bazilika Sv. Marka

Venezia - Campanile; Benátky - Zvonica

Venezia – Campanile; Benátky – Zvonica

Benátsko je vhodné pre dovolenkárov, ktorí majú radi slnko, more, riviéru, kde to žije, ale aj históriu, ktorej sú plné Benátky (ale aj iné mestá ako Verona a Padova). Môžete sa k nim doplaviť aj cez Laguna Veneta a navštíviť aj okolité ostrovy.

Ďalšia skupina, ktorej tento kraj odporúčam sú milovníci agroturizmu. Nájdete tu kopu ubytovaní ponúkajúcich práve takéto služby. Síce nemám osobnú skúsenosť, ale podľa vzhľadu niektorých hospodárstiev si dovolím tvrdiť, že určite nebudete ľutovať. Taliani sú veľmi láskaví a určite sa ochotne postarajú o vašu spokojnosť počas celého pobytu. Z dovolenky plnej talianskeho temperamentu sa vďaka ich dobrosrdečnosti a pozitivizmu určite vrátite oddýchnutí a zrelaxovaní.

Canal grande

Canal grande

Vysvetlivky:

1 Dedina

Diaľnica

Výjazd

4 Žiaden problém

5 Konské mäso

6 Taliansky chaos

Je tu kopa problémov

8 Vláčik

9 Vodný bicykel

10 Trh

11 Máte mapu mesta?

12 Benátky

Pridaj komentár