Aká je Bosna a Hercegovina

Kúsok zeme zastrčený medzi balkánskymi krajinami, ktorý je stále zahalený rúškom tajomstva. Takto sa dá charakterizovať Bosna a Hercegovina. O Bosne sa toho veľa nehovorí. Ak áno, tak väčšinou v súvislosti s negatívnymi udalosťami, ktoré ju preslávili. Aká však naozaj je?

Ak ťa zaujíma Bosna a Hercegovina a chceš sa podeliť o svoju skúsenosť, nájdeš nás aj tu.

Mostar

Prehliadaná, zanedbávaná, plná predsudkov

Ľudia majú tendenciu vytvárať si predsudky na základe správ, ktoré sa šíria svetom. Bohužiaľ mnohých z nás tieto správy odradia a ani nevieme, o čo sa takto pripravujeme. Asi si poviete, veď je to len ďalšia chudobná balkánska krajina. Čo tam už len môže byť zaujímavé? Každá krajina bez ohľadu na jej ekonomickú situáciu môže človeka obohatiť a môže v nej nájsť niečo pekné a zaujímavé.

Vodopády Kravica

Nádych orientu priamo v Európe

Ako sme už povedali Bosna je jednou z balkánskych krajín. To, čím sa líši od ostatných, je jej celkový charakter. Špeciálny nádych jej pridáva prítomnosť viacerých etník a viaderých náboženstiev. Takmer polovičná časť jej obyvateľstva sa hlási k islamu. Na tomto území sa od nepamäti miešali národy, z ktorých každý tu zanechal svoju stopu. Nie je preto prekvapivé, že kráčate po centre Sarajeva a odrazu mešity vystriedajú kostoly. Je to pozoruhodný úkaz potvrdzujúci bezproblémové spolunažívanie a toleranciu rozličných etník.

Pokojná a pokorná

Aj napriek udalostiam, ktoré táto krajina zažila, dojem, ktorý budí je veľmi príjemny. Z miest sála pokora, ktorá tento národ poznačila. Stres je tu výdobytkom modernej Európy a tí, čo tu žijú, vedia aká je hodnota mieru a kľudu. Preto sa snažia si ich chrániť.

Zažijete tu to, čo nikde inde

V Bosne je možné všetko. Práve jej inakosť vám dá možnosť, aby ste tu zažili to, čo asi nikde inde. Netreba mať strach z vecí, ktoré doma nemáme. Tie sú práve tým najlepším, čo si z nej môžete priniesť. Našincovi pripadá zvláštny pravidelný spev muezína a ženy v hidžáboch. Keď sa však zamyslíte nad známym tvrdením, že človek sa bojí nepoznaného iba preto, že je to neznáme, a pokúsite sa tomuto tvrdeniu neveriť, otvoria sa vám nové obzory. Jej vábivosť vás zláka a budete sa tu hýbať s ľahkosťou pierka.

Skvelá budúcnosť, potenciál na turizmus

Každá krajina, kdekoľvek na svete sa nachádza, sa snaží ukázať v čo najlepšom svetle a pritiahnuť, čo najviac cudzincov, aby im vyvrátila svoju povesť. Rovnaká je samozrejme aj Bosna a Hercegovina. Kamkoľvek sa vydáte, nemusíte mať obavy z nekvalitných služieb. Všetci sa snažia zlepšovať a napredovať. Na výber je aj tu zo širokého spektra služieb. Navyše Bosna v ničom nezaostáva za Chorvátskom. Je bohatá na prírodné pamiatky, historické monumenty, zaujímavé lokality, má more.

Ľudia sú podobní ako Chorváti

V Chorvátsku nebol len málokto a dôvodom je asi, že preferuje iné destinácie. Tí, čo sa ale cítime v Chorvátsku ako doma, nebudeme mať problém ani s Bosniakmi. Mentalitou sú veľmi podobní Chorvátom, veď predsa Chorváti žijú aj tu. Hovorí sa tu takmer identickým jazykom ako v Chorvátsku.

Neum

Mení život

Návšteva tejto krajiny vám predostrie mnoho iných pohľadov na svet. Po odchode z nej som si uvedomila množstvo vecí, ktoré som dovtedy považovala za samozrejmosť. To, čo je bežné u nás, si nevážime, kým nezistíme, že niekde by to ľudia veľmi chceli a bohužiaľ nemajú. Všetci tí, čo neustále lamentujú nad tým, ako je všetko zlé doma a ako super sa žije tým, čo sú z vyspelejších krajín a pritom neurobili nikdy v živote nič preto, aby sami super žili, odporúčam navštíviť krajinu ako je Bosna a Hercegovina, aby pochopili, že to môže byť aj horšie.

Mlyny na rieke Pliva

Tradičná

To, čo z vyspelejších krajín pomaly mizne, sú ľudské hodnoty a zdravý spôsob života. Naháňame sa, nemáme čas, zabúdame na ľudí, ktorých máme radi. Aj toto si uvedomíte v Bosne. Pre miestnych sú dôležité hodnoty zdravie, dobré vzťahy, rodina, pretože všetci okúsili, aké to je, keď vám to zoberú. Tieto hodnoty vám nenahradí ani najmodernejší byt a niekoľko účtov v zahraničných bankách.

Mesto Jajce

Nezatracujte krajiny len pre ich povesť, ktorá sa šíri z médií a jej cieľom je zámerne vyvolať strach. Pravda je vždy inde a iná. Ak vás niečo ťahá do tejto krajiny, určite to počúvnite a obohaťte svoj život o ten nezabudnuteľný zážitok. Uvidíte, že budete za to vďační.