10 DȎVODOV PREČO NAVŠTÍVIŤ ALBÁNSKO

Albánsko je krajina na západnom pobreží Balkánskeho polostrova, ktorú obmýva Jadranské a Jónske more. O Albánsku stále kolujú rôzne chýry. Je však lepšie raz vidieť ako stokrát počuť. Ak ešte stále váhate, či ísť do Albánska, tu je niekoľko dôvodov, prečo by ste už nemali ani chvíľu čakať:

Ak ťa zaujíma Albánsko, chceš sa podeliť o svoje skúsenosti, nájdeš nás aj tu.

1.Albánsko má v podstate všetko

Albánsko – Kruja

Nezávisí, či preferujete hory alebo more, či sa radi túlate po múzeách, alebo si radšej vychutnávate dobré jedlo v útulnej reštaurácií. Albánsko má všetko – stovky kilometrov pobrežia, nikým nedotknuté pláže, krištálovo čisté more, vysoké štíty a panenskú prírodu, bohatú históriu, množstvo pamiatok, výbornú domácu kuchyňu, zaujímavú kultúru a hlavne dobrých a milých ľudí….

2. Je blízko

Akýmkoľvek dopravným prostriedkom je to blízko. Ak ste zvyknutý cestovať k moru autom, nebude pre vás problém zvládnuť ani Albánsko. Urobíte si pekný road trip a či už sa vyberiete vnútrozemím alebo po pobreží, určite to bude stáť za to. Pre tých, čo sa chcú šoférovaniu na dovolenku vyhnúť, je tu možnosť letieť (z Budapešti) alebo využiť autobus (z Viedne).

3. Je lacné

Aj keď si vyberiete drahšie služby, Albánsko je stále lacné a môžete tu mať za priemerný obnos peňazí veľmi slušnú dovolenku. Je síce pravda, že v lokalitách často navštevovaných turistami, sú ceny vyššie, ale stále je to znesiteľné pre našu peňaženku.

4. Je krásne

Ďalší dôvod na návštevu Albánska je veľmi prostý. Je to proste krásna krajina. Týka sa to predovšetkým hôr. Množstvo horských cestičiek si ani nepamätá, kedy po nich naposledy niekto prešiel. Niektoré pohoria nepoznajú ani sami domáci. Ak teda radi objavujete nedotknutú prírodu, v Albánsku sa jej nabažíte do sýtosti.

Albánsko – rieka Shkumbim je hranicou medzi severom a juhom

5. Je tolerantné

Albánsko je síce moslimská krajina, ale na cestách naprieč krajinou si určite všimnete aj množstvo kostolov a iných sakrálnych stavieb. Islam, ktorý miestni vyznávajú je veľmi umiernený. Toto územie bolo aj v minulosti miestom stretu rôznych kultúr a Albánci sú v podstate od nepamäti zvyknutí na prítomnosť rôznych náboženských a etnických skupín.

6. Je zaujímavé

Prítomnosť islamu v kombinácii so stredomorskou kultúrou mu dáva veľmi zaujímavý šarm. Odzrkadľuje sa na kultúre, spôsobe života, histórii a aj jazyku.

Hlavné mesto Albánska – Tirana

7. Je bezpečné

Je prekvapujúce, že stále existujú ľudia, ktorí veria, že Albánsko je nebezpečné. Rada by som len pripomenula, že táto krajina je súčasťou Európy, teda rôzne fantastické predstavy, ktoré sa hodia skôr do hororových filmov, nie sú úplne na mieste. Rovnako politická situácia v krajine je pokojná. Krajina nie je ohrozená žiadnymi vojnovými konfliktmi. Miera kriminality je tu rovnaká ako aj na Slovensku.

8. Napreduje

Samozrejme aj Albánsko sa snaží svoje služby skvalitňovať a ponúknuť turistom viac pohodlia. Každoročne badám zmeny a vylepšenia v celkom výraznej miere takmer v každej oblasti života ako napr. množstvo nových komunikácií a dopravných označení, nové hotely, modernizácia existujúcich prevádzok, viac služieb pre turistov ako info pointy, širšia ponuka aktivít pre turistov a iné.

9. Ústretovosť

Albánci aj napriek tomu, aké správy sa o nich šíria, sú veľmi milí, láskaví a pohostinní. V každej situácii sa snažia pomôcť, aj keď niekedy narazíte na jazykovú bariéru hlavne pri starších generáciách. Vždy sa vám budú snažiť vyhovieť.

Skadarské jazero z albánskej Shkodry

10. Dohovoríte sa po anglicky

Prevažná väčšina mladých Albáncov pracuje a žije za hranicami krajiny, teda takmer každý mladý človek hovorí aspoň jedným cudzím jazykom. Veľmi rozšírená je taliančina, gréčtina a samozrejme angličtina. Z tohto dôvodu nebudete mať problém sa dohovoriť. Staršie generácie hovoria aj po rusky.

Albánsku by mal dať každý šancu, pretože má čo ponúknuť a myslím, že nechať sa obmedziť negatívnymi správami, nie je celkom správne. Neviete, o čo prichádzate. Najjednoduchšie je predsa ísť, presvedčiť sa a urobiť si vlastný názor.