Cefalù má najkrajšiu marinu v Taliansku

Cefalù Impression

Marina s bralom La Rocca v pozadí

Marina s bralom La Rocca v pozadí

Asi 75 km od Palerma na pobreží tyrrhénskeho mora leží pod 270 metrov vysokým útesom La Rocca malebné sicílske mestečko domácimi nazývané Cifalù s bohatou históriou, dobrou kuchyňou, krásnou mestskou plážou. Jednou vetou povedané toto je Cefalù.

Ak ťa zaujíma Cefalu, máš otázky alebo sa chceš len podeliť, nájdeš nás aj tu.

Jedného teplého letného večera som si tak sedela na recepcii hotelového rezortu na Sicílii, keď mi pohľad padol na turistický bedeker (rozumej žltý šanón o pozoruhodnostiach lokality) s logom našej cestovky. Zamierila som teda k šanónu s nádejou, že v ňom nájdem nejaké typy, kam by sa dalo zo zlatej klietky utiecť. Ako najbližšie mesto k nášmu hotelovému rezortu, prezentovali mestečko Cefalù.

Tento veľmi užitočný šanón bol pre mňa napokon inšpiráciou. Vyskočila som teda z kresla a utekala priamo na recepciu, aby som zistila, ako sa tam dostať. „Domani voremmo andare a Cefalù…“1 vetu som ani nedokončila a už mi skočila do reči recepčná svojím „no problem“ s príznačným talianskym prízvukom. Vysvetlila mi, že autobusom ráno o 9 spred hotela sa tam za 3 eurá dostaneme. Po výletoch v cenovej kategórii 50 eur a viac som sa nad sumou 3 eurá zasmiala a spokojne odišla.

Cefalu - mesto stojace priamo v mori

Cefalu – mesto stojace priamo v mori

Ráno nás po skvelých raňajkách opäť čakal autobus, z ktorého vykúkali blonďavé hlavy našich spolucestujúcich. Zdraviť sa „Buongiorno“ bolo úplne od veci. Vhodnejšie mi pripadalo nejaké „Guten Tag“ „Goede dag“ alebo „Dzień dobry“. Úsmevný kontrast dotváral tmavovlasý pán šofér, ktorý okrem svojej materčiny neovládal žiadnu inú reč. Ešteže jeho „Che fai stupido?2“, ktorým viackrát komentoval dopravnú situáciu, vďaka bohu nikto nerozumel. Naša cieľová stanica sa nachádzala asi 15 km od hotela. Pomotkali sme sa chvíľočku po úzkych medzimestkých cestičkách, z ktorých bol krásny výhľad na more. Už z diaľky sme zahliadli nad mestom sa týčiace bralo La Rocca. Bralo nás sprevádzalo až po naše výstupisko, čo bola Stazione ferroviaria, teda železničná stanica. Stanica nevyzerala veľmi lákavo a rovnako ako na Slovensku aj v Taliansku priťahovala pozornosť rôznych senzatetto3.

Cefalu - Corso Ruggero cestou ku katedrále

Cefalu – Corso Ruggero cestou ku katedrále

Inštinktívne sme sa teda po vystúpení z autobusu pobrali smerom k bralu. Asi po 2-3 minútach sme prišli k nemocnici a k miestu, kde začína centrum a Corso Ruggero, teda hlavná tepna, ktorá vedie ku katedrále. Centrum mesta je skôr jedno z tých pokojnejších, čo samozrejme zodpovedá aj veľkosti mesta. Tak ako obyčajne aj toto bolo plné reštaurácií, butikov, kaviarničiek, obchodíkov a všeličoho iného. Pastva pre oči, námaha pre peňaženky. Ceny tu boli vyššie ako u nás, na niektorých miestach podstatne. Corso Ruggero nás priviedlo k symbolu mesta katedrále z 12.storočia. Tento normanský skvost a všeobecne prítomnosť Normanov na Sicílii vnáša zvláštne čaro celému ostrovu. Hneď pri katedrále sme nemohli vynechať Gelatteriu4 s krásnymi malovanými stolíkmi a výbornou zmrzlinou. Katedrály sme sa aj zvnútra aj zvonka pokochali do sýtosti a ďalším našim cieľom sa v tento horúci deň stala pláž.

Cefalu - Katedrála z 12.storočia

Cefalu – Katedrála z 12.storočia

Il Duomo di Cefalu

Il Duomo di Cefalu

Problém bol, že sme ani netušili, kde pláž hľadať. Tak sme sa odnášaní davom prepletali uličkami. Hovorí sa, že ak idete s davom, tak sa určite nestratíte, čoho sme sa tentokrát držali aj my. A veru dobrá rada to bola, lebo dav nás priviedol priamo k zázračnej Porta Pescara5, čo bola brána, ktorou sa schádzalo priamo k moru. Nakukli sme cez ňu a pred nami na zjavila krásna panoráma.

Piesočná pláž, vľavo hory, pod nimi mesto postavené priamo v mori, vpravo mólo, pred nami nadpozemsky čisté a krásne tyrrhénske more. Fúkal síce dosť silný vietor a na mori sa tvorili vlny, ktoré ako narážali na mólo, robili atrakciu pre fotkychtivých turistov, ale ani vietor nás neodradil zaboriť nohy do horúceho piesku a v zápätí si ich rýchlo ísť ochladiť do mora. Vlny nás príjemne vymasírovali, slniečko opálilo a vetrík schladil.

Rozbúrené tyrrhénske more

Rozbúrené tyrrhénske more

Výhľad z Porta Pescara, ktorou sme priamo z historického centra vstúpili na pláž

Výhľad z Porta Pescara, ktorou sme priamo z historického centra vstúpili na pláž

Z tejto pláže sa nám odchádzalo s veľkým smútkom. Bola naozaj rozprávková. Len ona samotná je pre mňa dôvodom ešte sa sem vrátiť. V Cefalù je množstvo menších a väčších kostolov, takže veriaci si prídu tiež na svoje. Je to malé a pokojné miesto, ktoré si uchováva svoj sicílsky charakter.

Práve v Cefalù som pochopila význam slova cannolo – obľúbenej sicílskej pochutiny plnenej ricottou. Je tu ten správny turistický ruch. Ľudmi sa to síce hemží, ale nikde nemusíte stáť dlho v rade. Kto má rád prechádzky, môže si vyšľapať na La Rocca, kde sú zvyšky Dianinho chrámu z 9. storočia p.n.l. a stredovekého opevnenia La Rocca di Cefalù. Ak by ste sa tu už náhodou nudili, môžete sa autobusmi prepraviť do iného mesta. Cefalù je mestečko, v ktorom si treba urobiť zastávku na pár dní, užiť si ho a potom pokračovať ďalej v odhaľovaní väčších krás Sicílie. Je pre túto misiu ideálnym štartom.

Gelato italiano

Gelato italiano

1 Zajtra by sme chceli ísť do Cefalù

2 Čo robíš hlupák?

3 Bezdomovec

4 Zmrzlináreň

5 Rybná brána alebo Brána rybárov